Beklenen açıklama yapıldı!

Anadolu Ajansı kendilerinden beklenen açıklamayı yaptı.

Beklenen açıklama yapıldı!

Anadolu Ajansı kendilerinden beklenen açıklamayı yaptı.

Beklenen açıklama yapıldı!
01 Nisan 2019 - 21:10

Anadolu Ajansı, dün gece saatlerinde saatler süren veri kesintisi ile ilgili olarak açıklama yapmamıştı. Veri alamadıklarını ve veri alamadığından dolayı resmi olarak sonuç bildiremediklerini açıklayan Anadolu Ajansı, daha sonra öğle saatlerinde siyasiler tarafından yapılan açıklamalar ve Erdoğan'ın kaybettiklerini açıklamasının ardından sonuçları güncellemeye başlamış, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tepki çekmişti.

Anadolu Ajansı verileri YSK Başkanı Sadi Güven tarafından yapılan açıklamalar sonrasında daha hızlı güncelleyerek sonuçların İstanbul, Ankara ve İzmir'de CHP'nin lehine olduğunu açıklamıştı. CHP yönetiminden konu hakkında dün onlarca kez açıklama yapılırken, AKP yönetiminden ise açıklama yapılmamıştı. 

AKP ve CHP yönetimleri dün gece saatlerinde zaman aralıklıkları ile kazanan tarafın kendileri olduğunu açıklayarak sonucun mazbataların alınması ile birlikte belli olacak olduğunu açıklamışlardı.

Erdoğan'ın balkon konuşmasından sonra bugün İstanbul'a geri dönmesi ve seçim sonuçlarını parti yetkilileri ile değerlendirecek olduğunu açıklaması basında seçmenin AK Parti yönetimine bu seçimlerde 4.5 yıl sonraki seçimlere kadar ekonomiyi düzeltmesi mesajını verdiğini göstermişti.

Bugün Anadolu Ajansı, "Anadolu Ajansı, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleriyle ilgili verilerin aktarılması görevine de sandıkların kapanmasının ardından başlamış ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar veri akışı kesintisiz devam etmiştir. Bazı sandıklardan sağlıklı veri akışı temin edilemeyince veri aktarımına bir süre ara verilmiş; kalan yüzde birlik sandık sonucuyla ilgili elimize herhangi bir veri ulaşmadığı için de Yüksek Seçim kurulunun sonuçlarının beklenilmesi kararı alınmıştır. Bu durum kamuoyu ile de paylaşılmıştır.

Adayların oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu İstanbul için, verilerin sağlıklı bir şekilde geldiği son noktada durup beklemek ve Yüksek Seçim Kurulunun ilan edeceği sonuçları hep beraber görmek en doğru karardır. Yüksek Seçim Kurulu geçici olmayan sonuçlarını her zaman olduğu gibi şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurmaktadır. Güçlü bir demokrasinin olduğu ülkemizde Anadolu ajansı olarak hızlı güvenilir ve sağlıklı verileri sizlere ulaştırma gayretimiz 100 yıldır sürmektedir. Anadolu Ajansı A.Ş. seçim sonuçlarını açıklayarak bir kamu görevi yürütmektedir. Halkımızın doğru bilgiye ulaşması için gelen son sandık verileri az sonra güncellenerek abonelerimize ulaştırılacaktır." açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum