DİSK Genel Başkanı: Asgari Ücret Gerçeği Yansıtmıyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, cuma günü açıklanan asgari ücrete ilişkin açıklama yayımladı. Asgari ücrete yapılan zammı değerlendiren Beko, belirlenen asgari ücretin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

DİSK Genel Başkanı: Asgari Ücret Gerçeği Yansıtmıyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, cuma günü açıklanan asgari ücrete ilişkin açıklama yayımladı. Asgari ücrete yapılan zammı değerlendiren Beko, belirlenen asgari ücretin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

31 Aralık 2017 Pazar 09:02
DİSK Genel Başkanı: Asgari Ücret Gerçeği Yansıtmıyor

2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağının açıklanması üzerine tartışmalar da başladı. Çalışma Bakanlığının Cuma günü açıklamış olduğu asgari ücretin ardından eleştiriler de beraberinde geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının ardından netlik kazanan asgari ücretin yeni tarife 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından açıklanan asgari ücrete bin 603 lira olarak karar verildi.

Görüşler Yine Alınmadı

2018 yılında uygulanacak asgari ücrete yapılan yüzde 14,2 oranında yapılan zammın ardından gelen eleştiriler de dikkat çekiyor. Asgari ücretin belli olmasının ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko, değerlendirmede bulundu. 

DİSK Genel Başkanı Beko'nun yapmış olduğu açıklamasında, kararın hükümet ve işveren ittifakı ile alındığını belirterek, işçilerin ve sendikaların görüşü her zaman olduğu gibi yine dikkate alınmadığını vurguladı.

Gerçeği Yansıtmıyor

Cuma günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen dördüncü toplantının ardından, 2018 yılına ait net asgari ücret 199 lira arttı. Bununla birlikte Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 1,603 lira olarak belirlendi.

Geçim Ücreti Düzeyinde Olmalı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, belirlenen asgari ücreti yayımladığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Beko açıklamasında, hükümetin “asgari ücrette yüzde 14,2’lik artış sağladık, böylece işçiyi enflasyona ezdirmedik” iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Sözcü'nün haberine göre Kani Beko, asgari ücretin geçim ücreti düzeyinde belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Asgari Geçim Tutarının Çok Altında

Kani Beko açıklamasında, asgari ücret belirlenirken hükümetin, devlet kurumlarının verilerini dahi dikkate almadığını vurgulayarak, belirlenen asgari ücretin TÜİK tarafından hesaplanan ve komisyona sunulan bir işçinin asgari geçim tutarının çok altında olduğunu vurguladı. 

Beko, TÜİK'in Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunduğu raporda bir işçinin asgari geçim tutarını 2017 Kasım ayı için 1,893 lira olarak saptadığını ifade etti.

İstatistik Kurumunun da Verileri Dikkate Alınmadı

Asgari ücretin, devletin kendi kurumunun hesapladığı tutarın 290 lira daha altında olduğunu belirten DİSK Genel Başkanı Kani Beko, hükümetin yalnızca işçi ve sendikaların taleplerini değil, devletin istatistik kurumunun da saptadığı verileri de dikkate almadığının altını çizdi.

152 Lirasının Devlet Veriyor

Beko, asgari ücretin bin 603 lira olduğu iddiasının yanıltıcı olduğunu belirterek, AGİ haricinde ücretin bin 451 lira olduğunu belirtti. Belirlenen asgari ücretin 152 lirasının devlet tarafından ödendiğini belirten Beko, saptanan asgari ücret işçilerin ekonomik büyümeden pay alamaması anlamına geldiğini belirtti.

Fİnans365.com

Son Güncelleme: 31.12.2017 09:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol