''Erdoğan fazla ileri gitti, her türlü cezalandırılmalı!''

Bloomberg, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert sözlerle cezalandırılması gerektiğini açıkladı. Haber kısa süre içerisinde tepki çekti.

''Erdoğan fazla ileri gitti, her türlü cezalandırılmalı!''

Bloomberg, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert sözlerle cezalandırılması gerektiğini açıkladı. Haber kısa süre içerisinde tepki çekti.

''Erdoğan fazla ileri gitti, her türlü cezalandırılmalı!''
17 Nisan 2019 - 14:10

Bloomberg, dünyanın en büyük savunma araçları üreticisi ve ekonomisi olan ABD'nin Başkan Donald Trump'ın yaptırımları ve NATO'nun adımları ile S-400 sistemlerini ''ileri giderek alan Erdoğan'ı'' cezalandırılması uyarısında bulundu. Erdoğan'ın cezalandırılması ve yaptırımların en kısa sürede uygulanmasını isteyen Bloomberg, "Meydan okuyarak Rus füze savunma sistemi satın alan Erdoğan fazla ileri gitti" dedi. 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otokrat bir yönetim sergilediğini ve Patriot ile ilgili cömert teklifi reddettirdiğini açıklayan Bloomberg, bunun bir cezası olması ve ağır yaptırımların uygulanması gerektiğini açıkladı.

NATO ve ABD için bu sistemin birçok güvenlik riski olduğu, NATO uçaklarını vurabilecek olduğuna değinen Bloomberg, bununla sınırlı kalmayarak Rusya tarafından kontrol altında tutulacak bu hava savunma sistemlerinin Rusya'ya F-35 hakkında bilgi sızdırabileceğini açıkladı.

Türkiye'nin konumunun bazı yetkililer tarafından Erdoğan'a söyledikleri ile ''şişirildiğini ve abartıldığını'' açıklayan gazete, Türkiye'nin jeopolitik önemi olmasına rağmen bunun Ürdün'de alternatifleri olduğunu açıkladı.

"Ama kendisinin Türkiye'nin merkezi önemine dair hissiyatı şişirilmiş. Erdoğan'ın liderliği altında, Türkiye, Rusya'ya karşı siper oluşturmak bir yana, Moskova ile askeri ve güvenlik bağlarını daha da derinleştirdi. Terörizmle savaşa katkısı da hiçbir zaman kendi çıkarlarıyla ilgili hesapların ötesine geçmedi."

"Şimdi NATO ittifakın kolektif güvenliğinin tek bir üyesinin dar hesaplarından daha önemli olduğunu göstermek zorunda. Türkiye, F-35 üretim programından çıkarılmalı ki, onun üzerine düşen payı diğer üyeler memnuniyetle karşılar, ve F-35 alımından men edilmeli. Aynı zamanda Donald Trump'ın yönetimi, tıpkı geçen yıl Çin Rus savaş uçakları ve füzeleri satın aldığında yaptığı gibi, Türkiye'ye yaptırım dayatmalı."

"Erdoğan bunlara da aldırmadan bildiği yolda devam ederse, ittifak, her türlü ortak askeri faaliyette Türkiye'nin rolünü azaltmaya hazırlıklı olmalı. Gerekirse ABD, Almanya örneğini takip etmeli ve İncirlik Hava Üssü'nden çekilmeli. Ürdün'ün Muvaffak Salti Hava Üssü bir dizi kullanılabilir alternatif arasında."

"Kendi adına Erdoğan, NATO üyeliğinin yaklaşık 70 yıldır Türkiye'nin askeri, siyasi ve ekonomik çıkarlarına hizmet ettiğini kabul etmeli. Erdoğan, once söylemine rağmen, ittifakın alternatifinin Rusya'ya artan bağımlılık anlamına geldiğini bilmiyor olamaz, bu da jeopolitik özerkliğe değer veren bir liderin arzuladığı sonuç olmaz."

"Batı ittifakına üyelik Türkiye için açık ara en iyi tercihtir. Ama bu da grubun kolektif endişelerine saygı duyulmasını gerektirir. Erdoğan'ın bunu göstermesine ihtiyaç vardır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum