Fahrettin Altun'dan Fransa'ya tepki

Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un ''24 Nisan'ı'' Anma Günü olarak ilan etmesine tepki gösterdi.

Fahrettin Altun'dan Fransa'ya tepki

Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un ''24 Nisan'ı'' Anma Günü olarak ilan etmesine tepki gösterdi.

Fahrettin Altun'dan Fransa'ya tepki
11 Nisan 2019 - 17:27

Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Fransa'nın 24 Nisan ile ilgili adımını kınadıklarını ve karşı çıktıklarını açıkladı.

Bunun bir ''hadsizlik'' örneği olduğunu açıklayan Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada:

"Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “24 Nisan’ı anma” günü ilan etmesini şiddetle kınıyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Fransız Anayasa Mahkemesi içtihatları, 1915 olaylarının meşru bir tartışma konusu olduğunu tespit etmiştir. Evrensel hukuka göre, Ermeni tezlerinin siyasi girişimlerle dayatılması ifade özgürlüğüne aykırıdır. Cumhurbaşkanı Macron’un bu kararı, Fransa’da yerleşik 700 binden fazla nüfusa sahip Türk toplumunu derinden incitmiştir.

Fransa’nın dostane olmaktan uzak bu tutumunun, Türkiye ile ilişkilerini menfi şekilde etkilemesi kaçınılmazdır. Türkiye, 104 yıllık sözkonusu tarihi olayın Ortak Tarih Komisyonu kurularak araştırılmasını önermektedir. Tüm bu hususları bildiği halde, seçim kampanyasında oy kazanmak adına Ermeni çevrelere yaranmaya çalışan Macron, tarihi siyasileştiren popülist bir lider olarak hatırlanacaktır. Fransa’nın, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun bir kısmını işgal ederek, Ermeni isyancıları sivil halka karşı insanlık dışı katliamlar gerçekleştirmeye teşvik ettiği tarihi bir gerçektir. Fransa ve dünyanın her yerindeki Türkler ile Müslümanlar, Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla Osmanlı vatandaşı Türk ve Müslümanın hatırasına yönelik bu saygısızlığı unutmayacaktır. Macron’un oy elde etmek uğruna, diplomatlarımızı şehit eden terör örgütlerinin Fransa’daki bugünkü uzantılarını memnun etmek amacıyla aldığı bu karar, müttefiklik ilişkisiyle de bağdaşmamaktadır. Bu tutuma her vesileyle gereken cevap verilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Konu hakkında bakanlığa yanıt verilip verilmeyeceği ve diplomatik olarak Fransa'ya karşı nasıl hareket edileceği açıklanmadı. 

Fransa'nın bu konuda attığı adımın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bazı ikili görüşmelerde konuyu masaya getirebileceği iddia edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum