ÖSYM Sınavlardan Ne Kadar Para Kazanıyor?

ÖSYM 2018 yılında sınav ücretlerinden ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı.

ÖSYM Sınavlardan Ne Kadar Para Kazanıyor?

ÖSYM 2018 yılında sınav ücretlerinden ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı.

ÖSYM Sınavlardan Ne Kadar Para Kazanıyor?
26 Mart 2019 - 17:52

ÖSYM 2018 yılı faaliyet raporu açıklandı. Kurumun yıl içerisinde yapılan 6 sınavdan toplamda ne kadar para kazandığı da ortaya çıktı. ÖSYM 2018 yılı faaliyet raporuna göre yıl içerisinde yapılan 6 sınavdan toplamda 113 milyon 788 bin TL kar ettiği ortaya çıktı.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınav giriş için belirlenen başvuru ücretleri 2018 yılında da oldukça yüksek de çok sayıda aile ÖSYM nin belirlediği yüksek ücretlerden dolayı bu durumdan rahatsız oldu. Çok sayıda öğrenci başvuru ücretini karşılayamadığı için sınavlara da giremedi.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2019 yılı düzenlenecek Yükseköğretim kurumları sınavı başvuru ücretlerine zam yapılmadığı açıklandı. Konuyla alakalı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise sınav ücretlerine yönelik artan tepkiler üzerine bir açıklama gerçekleştirdi ve sınavların özelliklerine göre maliyetlerinin artış gösterdiğini açıkladı. Özellikle Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın (EUS) maliyetlerinin diğer sınavlara oranla çok daha yüksek olduğunu söyleyen Ziya Selçuk ‘sınavlardan kesinlikle kar edilmiyor’ dedi.

Bakan Selçuk bu açıklamalara karşılık ÖSYM sınavlardan elde ettiği gider kalemleri arasında oldukça farklı olduğu görülüyor. 2018 yılında 3 oturum halinde düzenlenen YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı 737 milyon 367 bin 448 TL’ye ulaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum