TKDK'dan 2 Milyon TL Destek Aldı Hayatı Değişti

Manisa'nın Akhisar ilçesinde hayvancılıkla uğraşan aile devlet desteği alarak kurdukları çiftlikte günlük 3 ton süt üretiyor

TKDK'dan 2 Milyon TL Destek Aldı Hayatı Değişti

Manisa'nın Akhisar ilçesinde hayvancılıkla uğraşan aile devlet desteği alarak kurdukları çiftlikte günlük 3 ton süt üretiyor

31 Ekim 2017 Salı 14:47
TKDK'dan 2 Milyon TL Destek Aldı Hayatı Değişti
Manisa'nın Akhisar ilçesinde hayvancılıkla uğraşan aile devlet desteği alarak kurdukları çiftlikte günlük 3 ton süt üretiyor.

Devletten aldığı desteğin üzerine 75 bin metrekare alana çiftlik kuran aile, yaklaşık 50 kişiye de iş imkanı sunuyor. Umut Tekatan ve kardeşleri, devlettin sunduğu hibeli desteği alarak son teknolojiye sahip modern bir çiftlik kurudu.

Devlet Desteği ile Çiftlik Kurdular

TKDK'dan 1 milyon 400 bin lirası hibe, 2 milyon 748 bin liralık destek alarak kurdukları modern çiftlikte süt, peynir ve yoğurt üretiyor. Mütevazi çiftliklerinde yıllardır geleneksel yöntemlerle büyükbaş hayvancılık yapan Manisalı aile, devlet desteğiyle kurdukları modern tesiste günlük 3 ton süt üretim kapasitesine ulaştı.

Aldığı Devlet Desteği ile Hayatları Değişti

Daha önce kendi süt ihtiyacını karşılamak için bir inek satın alan aile daha sonraki yıllarda hayvan sayısını 10'a çıkartarak elde ettikleri sütü satmaya başladı. Hayvan sayısını arttırmak için çalışan ailenin hayatı, 2015 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldıkları 1 milyon 400 bin lirası hibe, 2 milyon 748 bin liralık destekle değişti.

Günde 3 Ton Süt Üretiliyor

Devletten aldığı 1 milyon 400 bin lirası hibe olan desteğin ardından, 75 bin metrekare alana, içinde halen 120 büyükbaş hayvanın bulunduğu son teknolojiyle donatılmış modern bir çiftlik kuran aile, sağımhane, yem depoları, gübre havuzları, süt soğutma ve süt sağım odası makineleri gibi tüm modern imkanların kullanıldığı çiftlikte günde ortalama 3 ton süt üretiliyor.

Umut Tekatan, yapmış olduğu açıklamasında, TKDK'ye sunulan projenin kabul edilmesiyle üretimi daha profesyonel bir şekilde yapmaya başladıklarını ifade etti.

Devlet Desteği ile Modern Çiftlik Kurdu

Umut Tekatan; "Hayvancılıkla uğraşan bir aileden geliyoruz. Dedem ilk önce ailenin süt ihtiyacını karşılamak amacıyla bir inek alıyor. Daha sonraki yıllarda bu bir işe dönüşüyor. 2000'li yıllara kadar çok amatörce yapılan bir iş var. O günün şartları öyle tabii. Daha sonra bizler bu işi yürütmeye başladık. Hayvan sayısını ve süt üretimini artırmaya çalıştık. Hayalimizde modern bir çiftlik kurmak vardı. Kendi imkanlarımızla bu kadar yüksek yatırım yapma imkanımız yoktu. Sonunda buna TKDK'nın verdiği destekle ulaştık. Şu an günde ortalama 3 ton süt üretiyoruz" şeklinde konuştu.

Umut Tekatan, çiftlikte ürettikleri ürünleri sadece kendi mağazasında değil, farklı mağazalara da pazarladıklarını belirtti.

Finans365.com


Son Dakika Ekonomi ve Finans Haberleri anlık olarak cebinize gelsin istiyorsanız ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz..

Android Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN

İOS Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN

Son Güncelleme: 31.10.2017 14:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol