Yeni askerlik sistemi ne zaman başlayacak?

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlayacak? Tek tip askerlik sistemi ne zaman açıklanacak? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan son dakika açıklama.

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlayacak?

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlayacak? Tek tip askerlik sistemi ne zaman açıklanacak? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan son dakika açıklama.

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlayacak?
06 Nisan 2019 - 14:11

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminde en fazla 9 ay görev yapacak olan er ve erbaşların bu sürede temel olarak tüm eğitimlerini alacak olduğunu ve eğtim sürecinin daha hızlı bir şekilde verilebilecek olduğunu açıkladı.

Eğitim sürecinin dışında askerlerin tüm eğitim sürecinin aynı olacağını ve zorunlu olarak yapılması zorunlu olan askerlik görevinin isteyen er ve erbaşlar tarafından zorunlu sürenin dışında bedelli olarak askerlik yapılabilecek olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkinliğine, caydırıcılığına ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık.

Kalıcı ve öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdik. Her sene bazı hallerde gençlerimizin, anne babaların ‘Ne olacak, yarın ne çıkacak’ endişesine kapılmadan; gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye çalıştık. Bir yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde; her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle olacak. Bir: Bedelli askerliğe ayrılacaklar. İki: Yükümlü erbaş ve erler. Üç: Yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.'' diye konuştu.

Akar, yeni askerik sistemi hakkında ne zaman başlayacak olduğunu açıklamadı. Nisan ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylaması beklenen yeni askerlik sisteminin kabinenin değişmesi beklentisi ve siyasi bir takım olaylar nedeniyle bir süre ertelenebileceği iddia ediliyor.

Yeni askerlik sistemi vatandaşlar tarafından beğenilmezken, bedelli askerliğin 31 bin TL olarak belirlenmesine tepki gösteriliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum