Son Dakika! SSK, SGK ve BAĞ-KUR’luların Emeklilik Sistemi Değişiyor. Erdoğan Açıkladı!

Son Dakika! SSK, SGK ve BAĞ-KUR’luların Emeklilik Sistemi Değişiyor. Erdoğan Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yapmış olduğu açıklamada emeklilik sisteminin değişeceğini resmen duyurdu. Yaptığı açıklamada “Tamamlayıcı emeklilik sistemini 2022 yılında faaliyete sokacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ve SSK, SGK ve BAĞ-KUR'luları yakından ilgilendiren tamamlayıcı emeklilik sisteminin detayları haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 20:54
Son Dakika! SSK, SGK ve BAĞ-KUR’luların Emeklilik Sistemi Değişiyor. Erdoğan Açıkladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yapmış olduğu açıklamada emeklilik sisteminin değişeceğini resmen duyurdu. Yaptığı açıklamada “Tamamlayıcı emeklilik sistemini 2022 yılında faaliyete sokacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve SSK, SGK ve BAĞ-KUR’luları yakından ilgilendiren tamamlayıcı emeklilik sisteminin detayları haberimizde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aradan sonra ilk kez yüz yüze bir kabine toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında konuşulan konular ve alınan kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi 2022’de yürürlüğe girecek!

Erdoğan’ın toplantı ardından yaptığı açıklamalar şöyle:

“Şimdi önümüzde bu kazanımları özellikle istihdamda gerçekleştireceğimiz sıçrama ile taçlandırmak var. Bunun için Türkiye’nin istihdam kalkanı adıyla çok detaylı ve kapsamlı bir reform paketi hazırladık. Türkiye’nin istihdam kalkanı özellikle buradaki amacımız Ocak 2019-Nisan 2020 arasında işsiz kalan vatandaşlarımızın yeniden istihdama katılmalarını sağlamaktır. Kayıpları telafinin ötesinde kur saldırısı ve salgın öncesinden dahi iyi bir istihdam seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.

Ekonomik faaliyetlerin azalması nedeniyle çalışanlarını kısa çalışmaya geçiren veya ücretsiz izne ayıran işverenlerimize normalleşme desteği vereceğiz. Çalışma hayatında normalleşmeyi teşvik edecek bir mekanizma kuracağız. Covid-19 salgınının özellikle istihdam üzerindeki etkilerini en aza indirip salgın öncesinden daha iyi istihdam rakamlarına ulaşmak için gayret edeceğiz. Bu kapsamda ilave istihdam içinde teşvik sağlayacağız.

Sürecin en önemli göstergelerinden olan kısmi ya da esnek çalışma alanında işgücü piyasamızı daha da verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Özellikle genç istihdam için 25 yaş altındaki gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edeceğiz. 25 yaş altı gençlerin ve 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız.

Bunun yanında çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Böylece çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler.

Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Esnafımıza, küçük işletmelerimize, yatırımcımıza, üretim ve istihdam için uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlayacak bir sistem kuracağız. Türkiye’nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022 de yürürlüğe sokacağız.”

Tamamlayıcı emeklilik sisteminin işleyişi nasıl?

Yeni planlanan sisteme göre kıdem tazminatı ödemeleri değişiyor. Kıdem tazminatı için biriken tutarı çalışanlar artık 60 yaşında alabilecek. Çalışanlar 60 yaşına geldiğinde hesapta biriken paranın yüzde 25’i peşin olarak alınabilecek, kalan tutar ise emeklilik gelirini artırmak için çalışanlara ek gelir olarak verilecek. İlk konut alımı, evlilik, ağır hastalık, işten çıkarılma gibi durumlar ise istisnai olarak değerlendirilecek ve öncesinde ödeme yapılabilecek. Ama tutar buralarda da sınırlı olacak. Örneğin çalışan ilk kez konut almak istediğinde biriken tutarın yalnızca yüzde 10’unu çekebilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP