DOLAR

16,1920

-0.96%
EURO

17,4658

-0.86%
ALTIN(gr)

964,40

-0,79%
BİST 100

%
Çalışma Bakanı Selçuk’tan İlk Asgari Ücret Açıklaması Geldi
  • Finans 365
  • Finans
  • Çalışma Bakanı Selçuk’tan İlk Asgari Ücret Açıklaması Geldi

Çalışma Bakanı Selçuk’tan İlk Asgari Ücret Açıklaması Geldi

2019 asgari ücret görüşmeleri kapsamında açılış konuşması yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücrete dair ilk açıklamayı yaptı. Bakan Selçuk'un açıklamalarının detayları haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 20:55
Çalışma Bakanı Selçuk’tan İlk Asgari Ücret Açıklaması Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilecek görüşmeler 6 Aralık tarihiyle başladı. 7 milyon vatandaşı ilgilendiren asgari ücret konusunda ise hükümetten ilk açıklama geldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret görüşmeleri kapsamında yapmış olduğu konuşmasında, asgari ücretin geleceğine dair bilgiler verdi. milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği konuya dair Bakan Selçuk’un açıklamaları şu yönde.

HÜKÜMETTEN İLK ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

2019 Asgari Ücret Görüşmeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde başladı. Bakanlığa ait Reşat Moralı Salonu’nda gerçekleştirilen görüşmelere işçi tarafını temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını temsilen ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) katıldı. Toplantı öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açılış konuşması yaptı. Asgari ücretin geleceğine dair yapılan açıklama metni şu şekilde,

BAKAN SELÇUK’UN ASGARİ ÜCRET KONUŞMASI

Asgari ücret çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koymakta. Buradaki tüm çabamız tüm sosyal tarafın görüşlerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek. Daha güçlü bir ekonomik görünüme kavuşacağız.

2019 İÇİN İSTİHDAM AÇIKLAMASI VE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi 2019’da en önemli önceliklerimizden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücretin ekonomi konjonktürle uygun bir şekilde tespit edilmesi olacak. Üretimde verimliliğin artırılması da kuşkusuz bu sosyal diyaloğun güçlendirilmesine bağlı. Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak asgari ücret her yıl yeniden belirlenmektedir. Asgari ücret tespit komisyonumuz çok önemli bir mekanizma.

16 yıllık hükümetlerimiz döneminde işçi ve işverenlerimizin haklarını gözeterek her zaman çözüme kavuşturan taraf olduk. Bu anlamda işçilerimiz de işverenlerimiz de müsterih olsunlar. Komisyon toplantılarıyla haklarını koruyarak, ülkemizin kalınmasına katkıda bulunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum.

2002’DE 184 TL’YDİ

Asgari ücret çalışanlara belirli bir ücret düzeyinde ödeme yapmamızı sağlayan bir uygulamamız. 2018 için uygulanan bekar ve çocuksuz birisi için 1603.12 TL’dir. Vergi dilimi nedeniyle meydana gelen düşüşü kanunla önledik. AGİ’yi ilave yaparak bu durumu düzelttik. AK Parti’nin iktidara gelmeden önce belirlenen son asgari ücret 2002 Temmuz ayına aitti. 184 lira düzeyinde olan asgari ücret, 1603,12 liraya yükselttik. Yüzde 770, reel olarak ise yüzde 102 arttığını görmekteyiz.

Asgari Ücret Görüşmeleri Öncesi İşçi Tarafı Kırmızı Çizgisini Açıkladı! İşte İlk Teklif

Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Yapılacak! İşçi Talepleri ve İşveren Önerisi

Asgari Ücret Gelişmelerini Yakından Takip Etmek İçin;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP