DOLAR

16,3682

-0.06%
EURO

17,5845

0.44%
ALTIN(gr)

973,16

-0,15%
BİST 100

%
Enerji Kıtlığı Kapıda Mı? 51 Milyar Dolarlık Enerji Borcu Artıyor
  • Finans 365
  • Finans
  • Enerji Kıtlığı Kapıda Mı? 51 Milyar Dolarlık Enerji Borcu Artıyor

Enerji Kıtlığı Kapıda Mı? 51 Milyar Dolarlık Enerji Borcu Artıyor

Türk halkını bu kış zor aylar bekliyor. Enerji kıtlığı yaşanması beklenen Türkiye'de enerji fiyatlarının daha da fazla artacak olmasının etkisi ile vatandaşlar daha fazla fatura ödemek, belki de daha fazla kesintilere maruz kalmak zorunda kalacak.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:00
Enerji Kıtlığı Kapıda Mı? 51 Milyar Dolarlık Enerji Borcu Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Doğu bölgelerinde bazı bölgelerde kaçak elektrik kullanımı zirve durumda iken milyonlarca vatandaş ise her ay düzenli olarak elektrik faturasını yüklü olarak ödüyor.

Doğu bölgelerinde bedava olarak kaçak enerji kullanan vatandaşlar bu durumdan memnun iken, bazı bölgelerde enerji santrallerinin dahi kaçak elektrik kullanımı dolayısı ile patladığı ve yandığını görmek mümkün.

Ama yakın zamanda beklenen o ki Türkiye bir enerji kıtlığı yaşayacak. 51 milyar dolarlık borcu olan enerji sektörünün gün be gün artan bu borç. yığını karşısında hiçbir adım atamadığı ve enerji fiyatlarının arttırılmasına rağmen borçların ödenemeyecek kadar fazla olduğu belirtiliyor.

%68 Oranında Değer Kaybetti

Elektrik Üreticileri Derneği 51 milyar dolar borçlu olan enerji sektörünün 4. büyük borçlu sektör olduğunu açıklayarak borçların tam anlamı ile yüksekliğini gözler önüne serdi.

Bu sene kış aylarında Rusya tarafının %30 zam uygulaması beklentisi ve petrol fiyatlarının artması, buna bağlı olarak döviz kurunda yaşanan artışların ciddi oranda enerji kıtlığını beraberinde getirebilecek olduğu tahmin ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP