DOLAR

16,1927

0.66%
EURO

17,3512

0.17%
ALTIN(gr)

966,35

0,03%
BİST 100

%
İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)
  • Finans 365
  • Gündem
  • İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)

İşkur işsizlik maaşına nasıl başvurulur, aranan şartlar nelerdir? Maaş sorgulaması nereden, nasıl yapılır?

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:02
İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? (Başvurusu ve Şartları)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İŞKUR işsizlik maaşı almak pek çok işsiz vatandaşın merak ettiği soruların başında gelmektedir. Özellikle uzun vadede iş bulamayan kişiler için devlet tarafından verilen bu maaş, pek çok kişiye oldukça destek olan önemli bir durumdur. Ülkemizde binlerce işsiz vatandaşın almak umudu ile başvurmuş olduğu işsizlik maaşı; İŞKUR tarafından verilmektedir. Bu uygulama ile işsiz olan kişilerin hayat masraflarını bir seviyeye kadar karşılamak mümkündür. Ayrıca bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de işsizlik maaşı alan kişilerin Genel Sağlık Sigortasından da faydalanabileceğidir. Maaş için gerekli şartların sağlanması durumunda, başvuruları İŞKUR tarafından onaylanan kişiler, PTT üzerinden maaşlarını her ay alabilirler.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı almak için gereken şartlar sağlandığı takdirde kişilerin İŞKUR üzerinden işsizlik maaşlarını alabilmeleri mümkündür. Bu şartlardan en önemli olanı; kişilerin kendi istekleri dışında işten çıkarılmış olmalarıdır. Kişinin kendi iradesi dışında işten çıkarılmaya örnek olarak işten kovulma ya da iş yeri iflası gibi örnekler gösterilebilmektedir. İŞKUR’un işsizlik maaşı vermek için aradığı diğer kriterler ise şunlardır;

  • Başvuru da bulunan kişinin en az 120 gün boyunca çalışıp prim ödemiş olması gerekmektedir.
  • Son 3 yılın işsizlik priminin 600 gün boyunca ödenmiş olması gerekmektedir.

Yukarda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde kişiler 10 aya kadar işsizlik maaşından faydalanabilmektedirler. Bunun için kişilerin yapmaları gereken en önemli şey; iş akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde kuruma giderek, başvuruda bulunmaktır. Kişiler bu başvuru ile işsizliklerini beyan ederek, işsizlik maaşına başvurmuş olurlar. Kuruma bizzat gidilemeyen durumlarda, kişiler www.iskur.gov.tr adresi üzerinden işsizlik beyanında bulunup başvuru yapabilirler.

İşsizlik Maaşı ve Başvurusu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı sorgulaması ve başvurusu yapmak için kişilerin T.C. kimlik numaraları ile kuruma gitmeleri gerekmektedir. Ancak günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesinden dolayı kişiler başvuru sorgulamalarını internet sitesi üzerinden de yapabilmektedirler. Bunun içi kişiler; www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden “işsizlik ödeneği başvurusu” kısmından ve yine aynı internet adresi üzerinde yer alan“işsizlik ödeneği ödemesi” sekmesine tıklayarak başvuru sorgulamalarını yapabilirler.

Finans365.com Özel İçerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP