2021 Yılında Halka Arz Edilmesi Planlanan Şirketler! Halka Arz Edilecek Yeni Firmalar Yeni Halka Arzlar

Halka arz konusunda rekor taleplerle karşılaşılan 2020 yılı sonrası yatırımcılar, 2021 senesinde halka arz edilecek firmaları araştırmaya başladı. Peki 2021 yılında yeni halka arz edilecek şirketler ve firmalar hangileri? Talep toplama sonrası işlem görmeye başlayan tahtalarda ardı ardına tavan hareketlerinin gelmesi yeni halka arzlar için yatırımcıların iştahını kabartmaya başladı. İşte 2021 yılında halka arz edilmesi beklenen firmalar.

2021 yılında yeni halka edilecek firmalar yatırımcılar tarafından şimdiden araştırılmaya başladı. 2020 senesinde rekor talepler gelmesi ve halka arz edilen firmaların tahtalarının ard arda tavan tavan şeklinde Borsa İstanbul'da performans sergilemesi yatırımcıların iştahını kabarttı.

İşte 2021 Yılında Halka Arz Edilmesi Planlanan Firmaların Listesi

YCL HOLDİNG HALKA ARZI

YCL Holding Genel Müdürü Burak Öğün, şirket olarak birçok alanda yatırımlarını hızlandırdıklarını ve halka arz için gerekli çalışmaları başlattıklarını bildirdi.

Öğün, yaptığı yazılı açıklamada, YCL Petrol ve Madencilik olarak antimuan dahil birçok farklı stratejik madene yatırım yapacaklarını belirtti.

Bu kapsamda ilk olarak savunma sanayinde ve yerli otomobilde kullanılacak antimuan madeninden uç ürünler elde edilebilecek bir yatırım sürecine girdiklerine işaret eden Öğün, “Bu bizim için bir başlangıç ve ilerleyen günlerde diğer stratejik metal üretimleri için madencilik yatırımlarımızı hızlandıracağız. Bu yatırımlarımızı taçlandırmak ve gerçekten tüm ülkeye bir katma değer sağlayabilmek için gerekli çalışmalarımızı tamamladıktan sonra şirketimizi halka arz etmeyi planlıyoruz. Bu konu ile ilgili en kısa sürede gerekli başvurularımızı yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

IŞIK PLASTİK HALKA ARZI

Işık Plastik’te 3.22 milyon lira nominal hisse pay başına 16.1 liradan halka arz edilecek.

SPK’nın haftalık bülteninde yer alan bilgiye göre, 43.74 milyon lira olan mevcut sermayenin bedelli olarak 51.8 milyon liraya çıkarılacağı Işık Plastik’te 3.22 milyon lira nominal hisse halka arz edilecek. Halka arzda pay satış fiyatı 16.1 lira olacak.

BİOTREND ENERJİ HALKA ARZI

Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilya sektöründe yatırımlarına devam eden Doğanlar Yatırım Holding BioTrend’in halka arzını 2021’de yapacak. Holdingin yönetim kurulu başkanı Davut Doğan, “Halka arzdan önce yabancı ortaklık yapmayı planlıyoruz” dedi.

Mobilya, inşaat, enerji ve perakende sektöründe faaliyet gösteren Doğanlar Yatırım Holding, bu yılı 1.4 milyar lira ciro ve 2 bin 200 kişilik istihdamla kapatacak. Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilya sektöründe yatırımlarına devam eden holding, 2021 yılında enerji sektörünün ön planda olduğu bir büyüme hedefliyor.

Holding, yıllık 120 MW üretim kapasitesi olan BioTrend’i halka açmak üzere hazırlıklara başladı. Aracı kuruluşlarla görüşmeler yürüttüklerini söyleyen Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, “2020 yılı bilançosu çıktıktan sonra halka arza hazır olacaklarını söyledi. Nisan ayında borsada olma planı yaptıklarını belirten Doğan, halka açılmadan önce yabancı ortaklığı gündeme alacaklarını söyledi. Doğan, “Halka arz öncesi şirketin hisselerinin bir kısmını yabancılara satma planımız var. Yabancı ortaklı bir yapıyla yatırımcıların karşısına daha güçlü çıkacağız” dedi.

“2021’de sektörün lideri olacağız”

Türkiye genelinde 15 farklı bölgede atık gazından elektrik üretimi yapan BioTrend, evsel atığın yaklaşık yüzde 25’ini işler hale getiriyor. 185 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan şirketin sektörde önemli bir büyüklüğe ulaştığını belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biyoenerjide halen sektörün en büyük ikinci şirketiyiz. 2021’de ise birinci sırada yer alarak lider olacağız. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirlerin yüzde 100’ünü şirkete kaynak olarak aktaracağız. Yeni kaynakla enerji alanında şirket satın almaları yapacağız. Bu şekilde portföyümüzü büyüteceğiz.”

Şirketin büyüme stratejisi Türkiye ile sınırlı değil. Yurtdışı pazarlar da projeksiyona dahil edilmiş durumda. Hedefte ise Afrika ve Balkanlar var. Çalışmaların pandemi nedeniyle aksadığını söyleyen Doğan, “Enerji ve inşaat için Senegal’i Türkiye’den sonra gelişebileceğimiz ikinci ülke ilan etmiştik. İki ayrı proje için teklif vermiştik. Ancak pandemi nedeniyle teklif süreci ilerleyemedi. Şimdi yeniden süreci hızlandırıyoruz. Önümüzdeki yıl hem inşaat hem de enerjide projelerimize başlayacağız.”

Kosova’nın çöpüne talip

Holding, odağına aldığı enerjide önemli bir atılıma hazırlanıyor. 2012 yılında yenilenebilir enerji üretim alanında faaliyet göstermeye başlayan holding, çevreci kaynaklarla üretim yapıyor.

Çöpgazı, biyokütle, atıktan türetilmiş yakıt kaynakları üretim için kullanılıyor. Bu kaynakların dünyada en yoğun bulunduğu bölgeleri takibe aldıklarını söyleyen Doğan, “Karadağ’ın orman atıklarına ve Kosova’nın çöpüne talibiz” dedi.

İNCEHESAP.COM HALKA ARZI

E-ticaret sitesi incehesap.com, 2021 yılında halka arza hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, uygun koşulların sağlanması durumunda şirketin yüzde 100’ünü de satabileceklerini ifade ediyor.

E-ticaret sitesi incehesap.com, 2021 yılında halka arza hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen incehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, uygun koşulların sağlanması durumunda şirketin yüzde 100’ünü de satabileceklerini ifade ediyor.

Bilişim sektöründe uzun yıllar boyunca elde edilen bilgi ve tecrübe birikimiyle 2008 yılında kurulan incehesap.com, bilgisayardan cep telefonuna, gaming unsurlarından beyaz eşyaya kadar binlerce ürün sunuyor.

YABANCI YATIRIMCILARLA GÖRÜŞÜYOR

incehesap.com, Nurettin Erzen’in önerisiyle 2008 yılında bir aile şirketi olarak, tamamen kendi sermayeleriyle kuruldu. Bilişim sektöründe uzun yıllar boyunca elde ettikleri bilgi ve tecrübe birikimini, teknoloji odaklı bir e-ticaret sitesiyle yansıtma amacıyla yola çıkan Nurettin Erzen, bu iş modeline gelişen teknoloji ve pazarın dijitalleşeceğini öngörerek karar verdi ve harekete geçti.

Pandemiyle birlikte oldukça hızlı bir büyüme kaydeden şirket, 2021 yılında halka arza hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, uygun koşulların sağlanması durumunda şirketin yüzde 100’ünü de satabileceklerini ifade ediyor.

N11 HALKA ARZI

Borsada halka arz rüzgarı devam ediyor.Online alışveriş sitesi olan n11 halk arz olmaya hazırlanıyor. Peki N11 ne zaman halka arz olacak? N11 talep toplama tarihi belli oldu mu? N11 halka arz fiyatı ne kadar ?

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Holdings, e-ticaret platformu n11.com’un olası halka arzı ve diğer seçenekleri değerlendirmek için Citigroup ve Bank of America ile anlaştı. Halka arz gerçekleşirse, Türkiye’de ilk kez bir e-ticaret platformu borsaya açılmış olacak. Ortakların şirkette hisse satışını da değerlendirdiği öne sürüldü.

Bloomberg’in haberine göre, Doğuş ve Güney Koreli ortağı, halka arzın ardından n11.com’da azınlık hissesi satışı seçeneğini de değerlendiriyor. Hisse satışının 2021’de olabileceği belirtildi.

2012’de kurulan n11’in bünyesinde 115 binden fazla mağaza ve 14 milyondan fazla ürün bulunuyor.

2013 yılında hayata geçirilen n11.com, büyüyen e-ticaret pazarında hacmini artırması haricinde N11 Pro, N11faturam gibi servislerle ürün çeşitliliğini artırmaya çalışıyor.

ŞEKER GYO HALKA ARZI

Şekerbank’ın iştiraki Şeker GYO’nun halka arz başvurusu SPK tarafından uygun bulundu.

Şekerbank iştiraki Şeker GYO’nun 31 Aralık 2020 tarihli finansal tabloları ile halka arz başvurusunun SPK tarafından uygun bulunduğunu duyurdu.

İZDEMİR ENERJİ HALKA ARZI

İzmir Demir Çelik , bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin halka arzı için çalışmaları hızlandırdığını ve aracı kurumlar ile görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

Bağlı ortaklığının halka arzı için geçen yıl Ocak ayında çalışmalara başlayan İzdemir, KAP’a yaptığı açıklamada koronavirüs salgını ve Ekim ayında İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle halka arz çalışmalarının yavaşladığına dikkat çekti. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, “Bu konuya ilişkin çalışmalarımız devam etmekte olup henüz bağlayıcı karar alınmamasına karşın, çalışmaların hızlandırılması adına aracı kurumlarla görüşmeler yapılmaktadır” denildi.

ÇAN KÖMÜR VE İNŞAAT HALKA ARZI

Odaş Elektrik Üretim, iştiraki Çan Kömür ve İnşaat’ın halka arz edilmesiyle ilgili temmuz ayında KAP’a yollandığı duyuruda, çalışmalar için Vakıf Yatırım’ın yetkilendirildiğini açıkladı.

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ HALKA ARZI

Aydem Enerji’nin iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, ağustos ayı ortasında halka arz için SPK’ya başvurdu. Şirket; Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde toplamda 25 yenilenebilir enerji santrali işletiyor.

KONYA KAĞIT SANAYİ VE TİCARET A.Ş HALKA ARZI

Bera Holding A.Ş grup şirketlerinden Konya Kağıt San. ve Tic. A.Ş, esas sözleşmesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) müracaat etti.

İHLAS HABER AJANSI HALKA ARZI

İhlas Haber Ajansı’nın halka arz için gerekli çalışmaları tamamlayan İhlas Yayın Holding gerekli başvurunun yapıldığını açıkladı.

BAŞKENT DOĞALGAZ HALKA ARZI

Torunlar GYO, mart ayında grup şirketi Başkent Doğalgaz’da halka arz planlarının sürdüğünü, piyasaların normalleşmesinin beklendiğini açıkladı.

EFELER ÇİFTLİĞİ TARIM VE HAYVANCILIK ANONİM ŞİRKETİ HALKA ARZI

Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin halka arz çalışmalarının başlatılması yönünde karar aldığını duyurdu.

LİMAK YATIRIM HOLDİNG HALKA ARZI

Şirket yetkili başta enerji olmak üzere diğer sektördeki şirketlerini sırayla halka arz etmeyi planladıklarını belirttiler.

ZORLU YENİLENEBİLİR ENERJİ HALKA ARZI

Zorlu Grubu; Zorlu Doğal, Zorlu Jeotermal ve Rotor şirketleri altında yer alan hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr yatırımlarının Zorlu Yenilenebilir Enerji olarak, tek bir şirket altında birleştirileceğini açıkladı. Kuruluşuyla ilgili gerekli onayların alındığı Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin halka arzının 2021’in ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor.

SELVA GIDA HALKA ARZI

İttifak Holding, bağlı ortaklığı Selva Gıda’nın halka arzına ilişkin esas sözleşme değişikliği SPK izninin alındığını duyuruldu. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bağlı ortaklığımız Selva Gıda San.A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, Şirket esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla 24.07.2020 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan izin başvurusunun, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 22.10.2020 tarihli 66/1307 sayılı toplantısında olumlu bulunduğu, SPK iznine ilişkin ilgili daire kararının 26.10.2020 (Bugün) tarihinde tebliğ alındığı, Bakanlık onayı için bugün Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığı, Selva Gıda San.A.Ş.tarafından Şirketimize bildirilmiştir.”

Yeni halka arz başvuruları geldikçe bu sayfa yenilenecektir. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Halka arz edilmesini istediğiniz başka firmalar varsa yorum kısmından sitemize yazabilirsiniz.

18 Oca 2021 - 20:45 - Borsa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Finans 365 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Finans 365 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Finans 365 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Finans 365 değil haberi geçen ajanstır.