İskansız Eve Kredi Veren Bankalar (Başvurusu ve Şartları)
  • Finans 365
  • Kredi
  • İskansız Eve Kredi Veren Bankalar (Başvurusu ve Şartları)

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar (Başvurusu ve Şartları)

İskansız eve kredi alabileceğiniz bankalar hangileridir, şartları nelerdir?

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:03
İskansız Eve Kredi Veren Bankalar (Başvurusu ve Şartları)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İskansız eve kredi almak, günümüzde iskanı olmayan pek çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. İskan, belediyelerin kişilerin evlerinde oturabilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmış olduğu belgelere verilen addır. Ancak iskan belgesi alınmamış gayrimenkullerde bir takım yaptırımlar söz konusu olduğundan, bankalar kredi vermek istemezler. Bankaların, kişilere konut kredisi verirken dikkat etmiş olduğu en önemli noktalardan bir tanesi de; kredi alınmak istenen dairenin kat mülkiyetinin olup olmadığı durumudur. Hal böyle olunca bankalardan iskanı olmayan evler için konut kredisi almak oldukça zor bir durum olarak bilinir.

İskansız Eve Kredi Çıkması Mümkün Müdür?

İskanı olmayan eve kredi almak, birçok bankanın inisiyatifinde olan konulardan bir tanesidir. Özellikle iskan bir evin yasal olarak kullanılmasını sağlayan ve temin eden belgelerin başında geldiği için pek çok banka böylesi tereddütlü bir konu ile muhatap olmak istemez. Çünkü bankaların kredi verirken dikkat ettikleri en önemli nokta; verdikleri kredinin teminatının olup olmayacağıdır. Ancak krediyi alan kişi gerekli teminatları sağlarsa, bankalardan krediler çekilebilmektedir. Hal böyle olunca kredi alınmak istenen evin mutlak surette kat irtifakı tapusunun olması gerekmektedir. Ancak kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta; iskanı olmayan bir binadan ev alınırsa kat irtifakı tapusunun kat mülkiyetine çevrilemeyeceğidir.

Eğer banka, ileride binanın iskan alabileceğini düşünüyorsa ve binanın iskan almak için hiçbir engeli yoksa ekspertiz değerlendirmesinden geçen konutlar için bankalar kredi verebilmektedir. Ancak bu durum oldukça mühim bir durum olduğu için; kişilerin krediye başvurmadan önce ciddi bir araştırma yapmaları ve binaların iskan durumlarının gelecekte ne olacağını öğrenmeleri gerekmektedir.

Bankalardan Konut Kredisi Alabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Konut kredisi almak için kişilerin öncelikle yerine getirmeleri gereken birkaç önemli şart vardır. Bu şartlar, bankalar tarafından belirlenir ve kredi alınacak olan bankaya göre kişilerden beklenen teminatlar arttırılabilmektedir. Bu durum bankanın kendisini garantiye almak için uyguladığı bir durumdur. Bankaların kredi vermek için istediği belgeler şunlardır;

  • Evin tapusu,
  • Kat irtifakı,
  • İskan,
  • Kat Mülkiyeti,
  • Deprem sigortasıdır.

Finans365.com Özel İçerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP