Mahkûm Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım 2021

Mahkûm Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım 2021

Mahkûm yakını ve çocukları maddi yardım almak için nerelere başvurmalıdır? Mahkûm yakınlarına hangi maddi yardımlar verilmektedir? Mahkum yakını maaşı almak için istenen şartlar nelerdir? Mahkumun hangi yakınları devletten maddi destek alabilir? Tüm bu aoruların cevaplarını araştıranlar için derledik.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:07
Mahkûm Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım 2021
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mahkum yakınlarına maaş verilmesi için cezaevine girmiş olan kişi nedeni ile ailenin maddi anlamda kayıp yaşaması gerekmektedir. Devlet tarafından verilen bu desteklerden faydalanılabilmesi için birtakım şartlara sahip olunması gerekmektedir. Aksi halde bu yardımdan faydalanmak mümkün değildir. Mahkûm yakınlarına sağlanan maddi destekler sosyal bir hukuk devleti olmanın vermiş olduğu yükümlülüklerdendir. Yapılan araştırmalara göre cezaevinde yatan insanların pek çoğu evli ve çocuk sahibi bireylerdir. Bu ailelerde yetişen çocuklar, ebeveynleri cezaevinde olduğundan dolayı maddi sıkıntılar yaşamakta ve gelişimlerinde sıkıntılar görülmektedir. Devlet tarafından verilen bu maddi destekler sayesinde aile ve çocukların yaşadığı sıkıntılar az da olsa giderilmektedir.

Mahkûm Yakını ve Çocukları Maddi Yardım Almak İçin Nerelere Başvurmalıdır?

Mahkûm yakınlarına yardım sağlamak için devletimiz pek çok kurumu bu konuda yetkilendirmiştir. Özellikle Sosyal Yardımlaşma Vakfı bu konuda en çok maddi desteği sağlayan kurumların başında gelmektedir. İlinizde bulunan vakfa yapılacak olan maddi yardım başvurusu sonucunda alınacağınız değerlendirmeye göre yardım sağlanmaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da yardım parası ödemeleri yapılmaktadır. Başvuru için gerekli olan kriterlere sahip kişiler tarafından form doldurularak teslim edilmesi ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır. Yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması halinde mahkumların en yakınlarına ödeme yapılmaktadır. Yapılan destek ödemeleri birbirinden farklı amaçlara yönelik olarak verilmektedir.

Mahkûm Yakın ve Çocuklarına Verilen Maddi Yardım Türleri

Mahkûm yakınlarına maddi yardım birbirinden farklı nedenlerle verilmektedir. Verilen her yardım ayrı bir ihtiyaca yöneliktir. Mahkûm ailelerine verilen bu maddi destek çeşitlerinden bazıları şunlardır;

  • Maaşı ya da herhangi bir geliri olmayan ailelere belirli aralıklarla nakit yardımı,
  • Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından ödenen muhtaçlık aylığı ücreti,
  • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal ekonomik destek ücretleri,
  • Mahkûma ait olan ve eğitimi devam eden çocuklara verilen eğitim ücretleri,
  • Aşı yaptırma döneminde olan bebeklere verilen maddi yardımlardır.

Bu yardımlardan faydalanılması için hanede sigortalı işte çalışan bir kişi olmaması gerekmektedir. Ayrıca yardım talep eden kişinin kesinlikle mal varlığı bulunmamalıdır. Bu özelliklere sahip olan herkes bu yardımlardan faydalanabilme hakkına sahiptir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP