DOLAR

16,3513

1.68%
EURO

17,4410

0.79%
ALTIN(gr)

975,46

0,97%
BİST 100

%
Ev Alacak Vatandaşlara Devletten En Az 13 Bin TL Konut Desteği
  • Finans 365
  • Finans
  • Ev Alacak Vatandaşlara Devletten En Az 13 Bin TL Konut Desteği

Ev Alacak Vatandaşlara Devletten En Az 13 Bin TL Konut Desteği

Ev alacak vatandaşlara devlet konut desteği veriyor. Devlet tarafından sağlanan ve evi olmayan vatandaşlara sağlanan 13 bin TL'lik konut desteğinin bilinmesi gerekenlerini sizlerle paylaşıyoruz.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:09
Ev Alacak Vatandaşlara Devletten En Az 13 Bin TL Konut Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet üzerinde evi olmayan vatandaşlara konut desteği sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan bu konut desteği en az 13 bin TL’ye en fazla ise 20 bin TL’ye ulaşıyor.

Peki devletin sağladığı konut desteği nasıl alınır? Kimler başvuru yapabilir? Başvuru yapacak adayların sağlamaları gereken başvuru koşulları nelerdir? Tüm bu detayları sizlerle paylaşıyoruz.

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN KONUT DESTEĞİ

Devletin evi olmayan vatandaşlara sağladığı konut desteğine başvuru yapmak için üzerinize ait ev olmaması gerekiyor. Yani tamamı size ait bir eviniz varsa bu destekten faydalanabiliyorsunuz.

Devlet tarafından sağlanan konut kredisi için vatandaşlardan talep edilen başka koşul bulunmuyor. Ancak vatandaşların belirli bir süre bazı işlemler yapmaları gerekiyor. Buna göre öncelikle vatandaşların bankalar üzerinden bir konut hesabı açtırmaları isteniyor. Konut hesabı açtıran vatandaşların bu hesaba en az 3 yıl olmak üzere para yatırmaları ve bu parayı hesaptan çekmemeleri isteniyor. Devlet 3 ila 5 yıl devam eden para yatırma işlemi sonunda sizlere en az 13 bin en fazla ise 20 bin TL’ye varan hibe destek sağlıyor.

Ödeme Planı

Konut hesabı açtıran vatandaşlar aylık veya üç aylık ödemelerle konut hesbaına para yatırıyorlar. Buna göre, ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2.500 TL, üç aylık ödeme yapanlar için de en az 750, en fazla 7.500 TL yatırabiliyor. Ayrıca aylık ve üç aylık ödemede hesaptan iki defa para çekme hakkınız var.

Bu konuda uygulama olan ödeme planına göre; konut hesabına 36 ila 47 ay arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 15’i tutarında destek alırlar ve bu süre için 13 bin TL destek ödemesi yapılır. 48 ila 59 ay para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 18 destek alırlar ve maksimum tutar 14 bin TL’dir. Hesaba 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25’i kadar destek alır ve bu destek miktarı 20 bin TL olur.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP