DOLAR

16,1280

0.21%
EURO

17,3226

-0.15%
ALTIN(gr)

964,22

-0,19%
BİST 100

%
Kamuda Çalışma Saatleri Değişiyor! İşte Yeni Çalışma Saatleri ve Şekli
  • Finans 365
  • Gündem
  • Kamuda Çalışma Saatleri Değişiyor! İşte Yeni Çalışma Saatleri ve Şekli

Kamuda Çalışma Saatleri Değişiyor! İşte Yeni Çalışma Saatleri ve Şekli

Kamu çalışanların çalışma saatlerinde değişikliğe gidiliyor. Esnetilmiş çalışma modeline geçiliyor. Peki yeni çalışma saatleri nasıl olacak? Kaç saat çalışılacak? Esnek çalışma saati nasıl olacak? Tüm detayları ile yeni çalışma sistemi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:12
Kamuda Çalışma Saatleri Değişiyor! İşte Yeni Çalışma Saatleri ve Şekli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamuda görev yapan personelin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda düzenlemeye gidildi. Kamu personeli çalışma saatlerine değişiklik ve esnekliklerin getirilmesini talep ediyordu. Verilen son karara göre bundan sonra mesai saatleri değiştirilecek ve esnek çalışma saatleri modeline geçilecek.

Yeni ekonomi programı kapsamında kamu personelinin çalışma şekli ve saatlerinde köklü değişimler yapılacak. Kamuda çalışan memurlara göre yeniden yapılandırılan programda çalışma saatleri ile ilgili bir çok yeniliğe gidilecek

Avrupa, ABD ve OECD ülkelerinde uygulama da olan esnek çalışma saatleri Türkiye’de de uygulanmaya başlayacak. Bu değişikliklerle birlikte kamuda çalışanların verimliliğin ve memnuniyetin artması hedefleniyor. Çalışanlar aileleri ile ilgilenip, sosyal aktivitelere katılabilecek ve bu durum iş hayatlarına da olumlu yansıyacak. Ayrıca mesai zorunluluğu olmayan çalışanlar evde de çalışabilecek. Her an mesai yapması gerekmeyen çalışanlar evlerinde çalışabilecek. Bunun için ev izni alacak.

İŞ GÜCÜ İZLEME SİSTEMİ

İş gücünün uzaktan veya yakından izlemek için sistemler kuruluyor. Türk iş gücünü izleyecek ve değerlendirecek olan sistem, yeni sektörde uyum stratejisi de uygulayacak. Bunların yanında yeni gelen sistem ile meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme kursları da yer alacak. Bu çalışmalara destek İŞKUR’dan gelecek. Yarı zamanlı çalışanların çok olduğu sektörlere yönelik kursların sayısı arttırılacak. İstihdam olan iş yerlerine veya işleri yapanlara daha fazla teşvik verilecek. İş fırsatlarının çoğalması ve esnek çalışma saatleri ile işsizlik oranının düşmesi de hedeflerin arasında.

ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİNDE SOSYAL GÜVENCE

Yeni sistem ile kamu çalışanları esnek çalışma saatlerinde çalışabilecek. Bu çalışma modeli kullanılırken çalışanların hakları korunacak, ekonomik ve sosyal hakları ve istihdam edinebilirlikleri sağlanacak. Özel sektör içinde yeni sistem geliştirildi. Özel sektörün iş gücü isteği hemen karşılanacak. İşsiz kalanların veya iş isteyenlerin iş bulmaları kolaylaştırılacak. Mezun olanlar için iş bulma kolaylaştırılırken özel gruplara karşı da yaptırımlar yapılacak.

Yeni sisteme 2020 yılbaşı itibariyle geçilmesi bekleniyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP