DOLAR

17,8857

-0.36%
EURO

18,2969

-0.08%
ALTIN(gr)

1.032,85

0,17%
BİST 100

%
KOBİGEL Programıyla İşletmelere Sağlanan Destek Miktarı Açıklandı
  • Finans 365
  • Finans
  • KOBİGEL Programıyla İşletmelere Sağlanan Destek Miktarı Açıklandı

KOBİGEL Programıyla İşletmelere Sağlanan Destek Miktarı Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yapmış olduğu bir açıklamayla KOBİGEL programı sonuçlarını açıkladı. Mustafa Varank açıklamasında KOBİGEL programıyla 2 bin 545 işletmeye 734 milyon TL’lik kaynak sağlanacağını da bildirdi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:14
KOBİGEL Programıyla İşletmelere Sağlanan Destek Miktarı Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) sonuçlarına dair açıklamalarda bulundu. Program kapsamında sağlanan destekler hakkında bilgiler veren Mustafa Varank, bu uygulama ile çok sayıda işletmeye milyonlarca kaynak sağlandığını açıkladı.

Mustafa Varank’ın KOBİGEL programı kapsamında sağlanan desteklere dair açıklamaları;

İŞLETMELERE 754 MİLYON KAYNAK SAĞLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, toplam 2 bin 545 işletmeye kaynak sağlandığını açıkladı. Sağlanan destek tutarının 754 milyon TL’ye ulaşacağını ifade eden Mustafa Varank, bu desteklerin yeni istihdamlar sağlayacağını da bildirdi.

Programın amacına ilişkin vermiş olduğu bilgilerde; Uçtan Uca Yerlileşme Programı çerçevesinde cari açığı azaltacak yüksek teknolojili stratejik ürünlerin geliştirilmesinin amaçlandığını söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşması şu şekilde.

“Değerlendirmeler sonucunda 2 bin 545 işletme destek almaya hak kazandı. Baraj puanını geçen tüm işletmelerin destek kapsamına alınabilmesi için program bütçesi 734,2 Milyon TL’ye yükseltildi. Proje başına destek üst limiti; 300 Bin TL geri ödemesiz, 700 Bin TL geri ödemeli olmak üzere toplam 1 Milyon TL olarak belirlendi. KOSGEB, ayrıca uygun göreceği gider üzerinden hesaplanacak yüzde 30’luk bir tutarı, teminat karşılığı olarak “erken ödeme” adı altında, harcama yapılmadan önce ödeyebilecek”

İŞLETMELERE VERİLEN DESTEKLER NE İÇİN KULLANILACAK?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasının sonunda ayrıca işletmelere sağlanan desteklerin nasıl kullanılacağını da açıkladı. “Desteğin yüzde 82’si (602 Milyon TL) proje sahiplerinin makine – teçhizat giderleri, yüzde 11’i (80,8 Milyon TL) personel giderleri, kalan yüzde 7’si (51,4 Milyon TL) de yazılım ve hizmet alımı giderleri için kullandırılacak.”

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP