Sigarayı Bırakana Araba Hediye! Bırakan Bedavaya Otomobil Kapıyor!

Sigarayı Bırakana Araba Hediye! Bırakan Bedavaya Otomobil Kapıyor!

Sigara için alınan önlemlerin yanı sıra bıraktırmak için teşvik edici kampanyalarda düzenleniyor. Sigaraya yapılan son zamlardan sonra bir hayli yükselen sigara fiyatları tiryakileri kara kara düşündürür oldu. Sigarayı bırakmayı düşünenler için teşvik edici kampanyalar zaman zaman düzenleniyor. Okulların açılması ile birlikte bir kampanyanın daha başlatılacağı konuşuluyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:21
Sigarayı Bırakana Araba Hediye! Bırakan Bedavaya Otomobil Kapıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigarayı bırakana bedava otomobil uygulaması 2016 senesinde yapılmıştı. Korona virüsü sebebiyle yeni bir kampanya düzenlenmesi gündemde. Sigara ücretlerinin %50 lere varan oranlarda zamlanmasından sonra kampanyanın bu sene de korona vakaaların azalıp hayatın normale dönmesi ile birlikte çeşitli illerde başlatılması bekleniyor. Kamu spotları ile sigara tüketimini azaltmayı hedefleyen yetkililer bu türlü teşvik edici, ödüllendirici kampanyalar ile de toplum bilincini oluşturmayı hedefliyor.

2016 Yılında Düzenlenen Kampanyanın Detayları

Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, sigaraya başlamanın önüne geçmek ve gençlerin sigaraalışkanlığını bırakmalarını sağlamak amacıyla sıfır otomobil çekilişli kampanya başlattı. Bir yıl sürecek olan kampanyaya sigara içenlerin yanı sıra içmeyenler de yıl sonu geri alınması şartlıyla aylık 50 lira yatırarak katılabilecek. Özellikle çocukların, gençlerin sigaraya başlamalarını engellemek için bilinç oluşturmaya hedeflediklerini belirten Kaymakam Levent Kılıç, “Bu nasıl olacak ayda 50 lira bankaya yatırılacak. Bunlar ile ilgili olarak hesap açıldı. Ayda sigaraya verilen para 50 liradan fazla ama çocuklarımız evde sigara için babalarının en azından sigara içmelerini önlemiş olacak. İkinci hedefimiz de toplumsa bir hareketlilik yaratmak. Tasarruf yapmak. Birlikte sigara konusunda bilinç oluşturmayı ortaya koyma kampanyamız. Üçüncü hedefimiz ise sigara bırakmak isteyenlere destek sağlamak. Devlet hastanemizi ve özel hastanelerimiz de sigara bırakmak isteyenlere poliklinik tedavilerine destek verilecektir” dedi.

“BIRAKTIRMA HEDEFİMİZ YOK”

Kampanya ile sigarayı bıraktırmak gibi bir hedefleri olmadığı ve bu bilinci yaymak istediklerini kaydeden Kılıç, şunları söyledi:

“Burada sigarayı bıraktırmak gibi hedefimiz yok. Tamamen bilinç oluşturmaktır. Sigara içende içmeyen de bu kampanyaya katılabilir. Sigarayı bırakma gibi bir tespitimiz yok. Çekilişlerimiz olacaktır. 50 lira bankaya yatıranlar arasında motivasyonu sağlamak açısından beyaz eşya, küçük ev aletleri gibi 3 ayda bir ara çekilişlerimiz olacaktır. Yıl sonunda da bu kampanyaya bir yıl katılanlar araba çekilişine katılabilecekler. Burada toplanan paralar kim kaç lira yatırdı ise hepsine geri iade edilecektir. Bankalarda oluşabilecek faizler ile de Çorlu Devlet Hastanesi Göğüs polikliniğine bir cihaz veya üniversite öğrencilerine burs gibi işlemlerde kullanılmasını düşünüyoruz.”

TÜM TÜRKİYE KATILABİLİR

Kampanyanın tüm Türkiye’de geçerli olduğunu anlatan Kılıç, şartların ve bilgilerinin oluşturdukları ‘www.sankibiraktim.com’ adlı internet sitesinde yer aldığını sözlerine ekledi. Çorlu Kaymakamlığı tarafından düzenlenen kampanyanın 1 Nisan tarihinde başlayıp, 15 Nisan 2016 tarihinde sona ereceği bildirildi. Kampanyada dağıtılacak hediyeler Çorlulu işadamları tarafından karşılandı.

Şimdi kampayanın bu sene tekrar düzenlenip düzenlenmeyeceği merak ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP