DOLAR

17,9686

0.09%
EURO

18,3965

0.51%
ALTIN(gr)

1.034,28

0,30%
BİST 100

%
Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faizlerin sabit tutulması yönünde karar verdi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:21
Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sona erdi. TCMB PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada haftalık faizlerin %17.75 seviyesinde sabit tutulmasında karar verildiği ve bu konuda faizlerin arttırılmaması yönünde karar alındığı doğrulandı. Dolar kurunun rekor üzerine rekor kırması, Türk ekonomisinde yaşanan kritik sorunlar dolayısı ile Merkez Bankası yönetiminin faizleri arttırması bekleniyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, toplantı sonrası yaptığı açıklamada tüm konuların detaylı bir şekilde görüşüldüğünü ve bunun sonucunda karar verildiğini belirterek faizlerin %17.75 seviyesinde sabit tutulması ve arttırılmaması yönünde karar verildiğini doğruladı.

Merkez Bankası Başkanı Açıklaması

Çetinkaya,

“Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP