DOLAR

15,8769

0.2%
EURO

16,8435

-0.21%
ALTIN(gr)

945,16

0,54%
BİST 100

%
Ekonomide Büyüme Rakamları Uyarısı! 2030’da G20 Listesinden Düşebiliriz
  • Finans 365
  • Finans
  • Ekonomide Büyüme Rakamları Uyarısı! 2030’da G20 Listesinden Düşebiliriz

Ekonomide Büyüme Rakamları Uyarısı! 2030’da G20 Listesinden Düşebiliriz

Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından konuya ilişkin değerlendirmeleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu haberimizde siz okuyucularımıza Ekonomist Emre Alkin'in büyüme rakamları değerlendirmesi ve çözüm önerilerini aktarıyoruz.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:23
Ekonomide Büyüme Rakamları Uyarısı! 2030’da G20 Listesinden Düşebiliriz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, büyüme rakamlarına dair açıklamalarda bulundu.

Emre Alkin açıklamalarında ekonomide yaşanan güncel durumları değerlendirirken bundan sonraki süreçlerde atılması gereken adımlara dair değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı.

BÜYÜME RAKAMLARI AKILLI OLMAMIZI SÖYLÜYOR

Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin açıklamalarına büyüme rakamlarında dair eleştiriler ile başladı. Büyüme rakamlarının akıllı olmamız gerektiğini söylüyor, ifadelerini kullanan Emre Alkin, bu konuda ithalata bağımlı gelindiği uyarısında bulundu. İhracatın normal büyüme dönemlerinde büyümeye olan katkısı göz ardı edilecek kadar düşük olduğunu ancak son dönmelerde bu katkının gözle görülür hale geldiğini söyledi. Bu konuda çözüm önerilerini de sunan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ciddi revizyon yapalım dedi.

2030’DA G-20 LİSTESİNDE DÜŞERİZ

” Kamunun küçülmesinden bahsetmek artık çok zor, çünkü bir zamanlar çok övündüğümüz büyümeyi artık kamu ayakta tutuyor. Benim açık bir önerim var: Böyle bir büyümeye bizim ihtiyacımız yok. Bizim ihracat ve yüksek katma değer ile büyümeye ihtiyacımız var. Hazır ekonomi daralırken, adalet sisteminden eğitime, teşviklerden kamu harcamalarına kadar her yerde ciddi bir revizyon yapalım. Eğer yerel seçimler tedirgin ediyorsa, tamam, mart ayından sonra yapalım. Bir kez daha söylüyorum, bu modelle 2030 yılına geldiğimizde G20 listesinden küme düşeceğiz. Sadece ekonomik değil, siyasi ve diplomatik olarak da gözden düşeceğiz. Jeopolitik komunun arkasına sığınarak da düzeltemeyiz bu durumu. Artık ‘neden olmuyor’ demeyelim, ‘nasıl yapmışlar’ diyelim ve uygulayalım”

Ekonomi haberlerini takip etmek için

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP