DOLAR

16,3540

1.71%
EURO

17,5027

0.96%
ALTIN(gr)

971,73

0,59%
BİST 100

%
Danimarkalı Şirket Türk Lojistik Firmasını Satın Aldı

Danimarkalı Şirket Türk Lojistik Firmasını Satın Aldı

1994 senesinde kurulan UN Ro-Ro lojistik firması 950 milyon Euro'ya Danimarkalı deniz taşıma şirketi olan DFDS'ye satıldı. Türkiye'nin en önemli lojistik firmalarından biri olan UN Ro-Ro için yapılan anlaşma kapsamında Danimarkalı şirket tarafından uzlaşmaya varıldığı açıklamasının ardından firma UN Ro-Ro'yu 950 milyon Euro'ya satın aldı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:25
Danimarkalı Şirket Türk Lojistik Firmasını Satın Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DFDS Şirketinin Cirosu 1,6 Milyar Euro

Danimarkalı şirket 1866 yılında kurulan ve UN Ro-Ro ile Akdeniz üzerindeki hakimiyetini artırmak istiyor. Satış işleminin tamamlanmasının Türk, Alman, Avusturyalı ve İtalyan rakiplerin onayları alındıktan sonra haziran ayları gibi gerçekleşeği düşünülüyor. UN Ro-Ro’yu satın alan Danimarkalı DFDS şirketinin cirosu ile 1,6 milyar Euro olarak belirtiliyor.

UN Ro-Ro 250 Bin Araç ile % 35’lik Pazar Payına Sahip

UN Ro-Ro lojistik firması 48 Türk nakliyecisinin 1993 yılında bir araya gelmesi ile denizyolunun kullanılarak taşıma ve nakliye işlemlerinin yapılması amacıyla oluşturulmuş ama asıl ise 1994 yılında temelleri atılarak kurulmuştur. Dünyanın ilk sıralarında yer alan fon şirketlerinden biri olan KKR’ye 2007 yılında 910 milyon Euro bedelle satılan bir lojistik firması olarak biliniyor. Firmanın kendi kurumsal bilgilerinde yer aldığı üzere 12 Ro-Ro gemisi bulunuyor ve Avrupa ile Türkiye arasında 2016 yılından itibaren 250 bin araç ile % 35’lik bir pazar payı yer alıyor.

UN Ro-Ro Şirketi 3. Kez Satıldı

UN Ro-Ro’yu alan DFDS şirketinin CEO’su Niels Smedegaard tarafından yapılan açıklamada satın alınan UN Ro-Ro sayesinde faaliyet gösterdikleri pazarlarını genişlettiklerini ve yaptıkları bu satın alma işlemi ile birlikte Avrupa’nın en ilginç pazarlarında faaliyet gösterme imkanı bularak ekip ağlarını, filoyu ve tecrübelerini genişlettiklerini ifade etti. UN Ro-Ro sayesinde müşteri sayılarını artırabilecekken işlerini de geliştirme imkanı edineceklerini belirtti. UN Ro-Ro lojistik firmasının Danimarkalı şirkete satılması ile 3. kez el değiştirmiş olacak. Öncesinde ise 2007 yılında ve 2014 yıllarında iki kere daha el değiştirmiş.

Türk lojistik firmasının Danimarkalı deniz firmasına tamamen satış işlemlerinin gerçekleşmesi için rakiplerin onaylarının ardından haziran aylarını bulması bekleniyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP