DOLAR

16,3682

-0.06%
EURO

17,5845

0.44%
ALTIN(gr)

973,16

-0,15%
BİST 100

%
Fahiş Fiyat Artışı İle İlgili Ticaret Bakanlığı 114 Firmadan Savunma İstedi
  • Finans 365
  • Finans
  • Fahiş Fiyat Artışı İle İlgili Ticaret Bakanlığı 114 Firmadan Savunma İstedi

Fahiş Fiyat Artışı İle İlgili Ticaret Bakanlığı 114 Firmadan Savunma İstedi

Ticaret Bakanlığı haksız fiyat artışlarına ilişkin yaptığı basın açıklamasında 114 firmadan savunma istediğini belirtti. Konu ile ilgili detaylar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:28
Fahiş Fiyat Artışı İle İlgili Ticaret Bakanlığı 114 Firmadan Savunma İstedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 114 firmadan fahiş fiyat artışıyla ilgili savunma istendi. 3 bin 974 firmada toplam 69 bin 200 ürün denetlendiği belirtildi.

114 FİRMADAN SAVUNMA İSTENDİ

Bunun yanı sıra Ticaret Bakanlığı, haksız fiyat artışları ile ilgili, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re’sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edildiğini belirtti.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

”Bilindiği üzere döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde döviz kaynaklı maliyet artışı iddiasıyla fiyatlarını artıran işletmelere karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketicilerimizin korunması ve aynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerimizin zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda, kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir.

Bu itibarla 31/8/2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğe “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A – Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak” düzenlemesi uygulanmıştır.

Bu düzenlemenin hedefi hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Bilakis düzenlemenin asıl amacı hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır”

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP