DOLAR

17,8932

-0.35%
EURO

18,2945

-0.1%
ALTIN(gr)

1.032,69

0,15%
BİST 100

%
Vergi Muafiyeti Dönemi Başlıyor, Peki Muafiyetten Kimler Yararlanabilecek?
  • Finans 365
  • Gündem
  • Vergi Muafiyeti Dönemi Başlıyor, Peki Muafiyetten Kimler Yararlanabilecek?

Vergi Muafiyeti Dönemi Başlıyor, Peki Muafiyetten Kimler Yararlanabilecek?

Borcu olanları ilgilendiren bir haber geldi, 2021’de muafiyet dönemi resmen başlayacak. Yararlanacak kişiler ise şimdiden belli oldu, yapılandırma çalışmaları sonlandırıldı ve yeni yılın başlaması ile vatandaşın vergileri yapılanmış olacak. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:30
Vergi Muafiyeti Dönemi Başlıyor, Peki Muafiyetten Kimler Yararlanabilecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vergi muafiyeti hakkı evde üretim yapan ve internetten satış yapan kişiler için geliyor. Yeni yılın ilk gününde çıkacak olan düzenleme sonrasında en çok yararlanacak olan kişiler evde çalışan kadınlar olacak. Bu sayede çalışan kadın istihdamının da artması planlanıyor. Kadın girişimcileri destekleyen yapılandırma sayesinde daha rahat bir şekilde evden üretim yapabilecekler. Evden üretim yapan ve sanal ortamda satış yapan kadınlar için vergi muafiyeti geldi.

Gelir Vergisi Üzerine Gelen İyileştirmeler

Düzenlemelere göre bir iş yeri açmadan evde üretim sağlayan ve elektronik ortamda satış gerçekleştiren kişilere vergi muafiyeti geliyor. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren kişilerin hakkı haline geliyor, yararlanabilmeleri için tek yapmaları gereken muaf esnaf belgesi almaktır. Ayrıca ülke üzerindeki bir bankada ticari hesap oluşturması ve işlemlerini bu hesap üzerinden gerçekleştirmesi de koşullar arasında yer alıyor. Hasılatları 220.000’i geçmeyen vatandaşlar bu haklardan yararlanacak.

Bankalar herhangi bir elemanı bulunmayan kişilerden %4 vergi kesintisi yapacak, çalışanı olan kişilerden ise %2 vergi kesintisi yapılacak. Cumhurbaşkanı ilerleyen günlerde bu oranı ½ oranında arttırıp azaltabilir.

Cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklamaya göre, mesleki yeterliliği bulunan ve genç olan kadınlar istihdam edilir ise işverene verilen primler geçmiş senenin ortalaması ile beraber hesaplanacak. İşverenlere ek olarak istihdam verilecek, 12 ay süreyle verilecek olan hak kadın, engelli ya da genç kişilere 18 ay verilecek.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP