Otomobillere ÖTV İndirimi Gelecek Mi? OYDER Başkanı Açıkladı!

Otomobillere ÖTV İndirimi Gelecek Mi? OYDER Başkanı Açıkladı!

Son dönemde en çok merak edilen konuların başında ÖTV indirimi konusu geliyor. Sıfır araç alamayan vatandaşlar ikinci el otomobile yöneliyor. Bu da ikinci el otomobillerde fiyatların artmasına sebep oluyor. Merak edilen konu hakkında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nden (OYDER) açıklama geldi. Detaylar haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:33
Otomobillere ÖTV İndirimi Gelecek Mi? OYDER Başkanı Açıkladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemde en çok merak edilen konuların başında ÖTV indirimi konusu geliyor. Sıfır araç alamayan vatandaşlar ikinci el otomobile yöneliyor. Bu da ikinci el otomobillerde fiyatların artmasına sebep oluyor. Merak edilen konu hakkında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nden (OYDER) açıklama geldi. Detaylar haberimizde.

Sıfır araç almak isteyen ve ikinci el otomobillerin fiyatının düşmesini bekleyen vatandaşların gözü kulağı ÖTV indiriminde. En çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri olan ÖTV indirimini sizler için haberimize taşıdık. Merak edilen soruları OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu yanıtladı.

ÖTV İndirimi Beklemiyoruz!

Son dönemde özellikle sosyal medyada dile getirilen, ÖTV indirimi olacağına ilişkin söylentilere değinen OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, böyle bir gelişme beklemediklerini belirtti. Şahsuvaroğlu, “Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz yetkili satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz” dedi.

‘Sıfır km araçlar için yüzde 0.49 faizli kredi’ kampanyasının, geçen yıl 1 Ekim’de başladığını hatırlatan Şahsuvaroğlu, şöyle devam etti:

“Bu kampanya özellikle yerli üretimi desteklemek adına düzenlendi ancak diğer markalar da özel bankalar aracılığı ile eşlik etti. 30 Haziran’da bitecekti fakat hükümetimiz bu tarihi öteleyerek kampanyanın devamını sağladı. Dolayısıyla otomotiv sektöründe geçmiş aylarda pandemi nedeniyle durmaya yakın olan satışlar, mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda Haziran satışları geçen yılın aynı döneminin üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. Bulunurlukla ilgili sıkıntı ise hepimizin sıkıntısı, sonuçta bizler de tüketiciyiz.”

Araçların tedariki konusunda sıkıntının sürebileceğini söyleyen OYDER Başkanı açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Fakat yan sanayiyle birlikte otomotiv fabrikalarının yeniden üretime başlamaları mayıs ayının son haftasına denk geldi. Bizim Türkiye’de sattığımız araçlarda her 10 otomobilin yaklaşık 6-7 tanesi ithal olduğu için Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek, kendi ekonomilerini döndürmek için öncelikle kendi piyasalarına araç vereceklerdir. Türkiye’ye ise ilk aşamada araç veremeseler de hemen ardından tedarikimize yardımcı olacaklardır. Bulunurlukla ilgili birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız ama Türkiye’de üretilen araçlar için şu anda üretimin bütün çarkları dönüyor. Bazen tüketicinin istediği model, donanım seviyesi stoklarda olmayabiliyor ve bunların tedariki bir miktar uzayabiliyor. Bugün herkesin show roomunda gösterdiği, sattığı araçlarla donanım seviyeleri, renk seçenekleri, aksesuar seviyeleri değiştiği için; 2-3 aya varan süreler oluyor. Ama daha çok bu bize yurt dışından gelen araçlarla ilgili bir durum. Yerlide ise şu anda bunu söylememiz doğru değil. Yerli ürünlerde yine bir aylık bir zaman içerisinde araç bulunabiliyor. Bu ay da geçen sene Haziran’da 42 bin 700 adet satılmıştı. Bu sene Haziran’da da rakamlar gösteriyor ki 50 binleri göreceğiz.”

Çevreci otomobillere talep arttı!

Salgın ile birlikte çevreci otomobillere talebin artığını belirten Murat Şahsuvaroğlu, özellikle hibrit otomobillerin satışlarında artış görüldüğünü, tamamen elektrikli modellerdeyse düşüş yaşandığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP