DOLAR

15,4792

0.61%
EURO

16,1193

0.67%
ALTIN(gr)

901,68

0,27%
BİST 100

%
TC Kimlik No İle Devletten Herkese SED Maddi Yardım Başvuru Ekranı Linki
 • Finans 365
 • Finans
 • TC Kimlik No İle Devletten Herkese SED Maddi Yardım Başvuru Ekranı Linki

TC Kimlik No İle Devletten Herkese SED Maddi Yardım Başvuru Ekranı Linki

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma'da kaydı olanlar 1000'er liralık sosyal yardımlarını alıyorlar. Korona virüsünden dolayı mağdur olan ve yardımlardan yararlanmak isteyipte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma'da kaydı olmayan vatandaşlarda sosyal yardımlardan yararlanabilip yararlanamayacaklarını merak ediyorlar. İşte detaylar.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:38
TC Kimlik No İle Devletten Herkese SED Maddi Yardım Başvuru Ekranı Linki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM kampanyası toplum vicdanında büyük ilgi duydu. Aile, Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanlığı’nın yürütmesinde devam eden kampanya da toplanan bağış tutarları ihtiyaç sahiplerine kavuşturulacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da Kaydı Olmayan Vatandaşlara Ulaştırılacak

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da kaydı olanlar 1000’er liralık sosyal yardımlarını aldılar, alıyorlar. Kaydı olmayan ama ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza da kaynak oluşturuluyor. Nasıl ve nereye başvuru yapılacağı ile ilgili detaylar haberimizin devamında.

Devletin Yapmış Olduğu Sosyal Yardımlar

Fakir ailelerin devlet yardımı alabilmesi için devlet tarafından uygulanan birtakım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlerin yerine getirilmesi sonrasında eğer başvuru sahibi gerekli şartları taşıyorsa devlet yardımından yararlanmaktadır. Devlet fakir ailelerin yardım taleplerini il valilikleri ya da ilçe kaymakamlıkları aracılığı ile almaktadır. Ayrıca yine fakir ailelere yardımda bulunmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları devlet yardımlarının dağıtılmasında etkin bir rol oynamaktadır.

Yardım sorgulaması ve başvurusu yapmak isteyenler aşağıda ki linkleri kullanabilirler.

KORONA YARDIMI SORGULAMA EKRANI TIKLA

KORONA YARDIMI BAŞVURUSU YAPMA

Geliri Olmayanlara Yapılan Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet geliri olmayan vatandaşlara birçok kalemde yardım seçeneği sunmaktadır. Bu yardımlardan bazıları, nerelere başvuru yapılacağı ve yararlanma şartları şu şekildedir:

Öğrenci yardım parası; Sed başvurusu olarak bilinmektedir. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu bursu almak için ailenin fakir ve ihtiyaç sahibi olması şartı aranmaktadır. Her aileden bir öğrenci bu bursu alabilir. Bu destek sürekli devam eden bir destek değildir. Kişinin ailesinin durumunun 6 aylık zaman diliminde denetlenmesi sonucunda bursun devam edip etmeyeceğine bakanlık görevlileri karar vermektedir. Şu an da en düşük öğrenci yardımı 450 TL’dir.

Yakacak ve Gıda Yardımı; Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yardımlar, ihtiyaç sahibi ailelere senelik 500 kilogram kömür yardımı ve temel ihtiyaç malzemelerini içeren gıda paketlerinin dağıtılmasıdır. Bu yardımdan yararlanmak için kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurulması gerekmektedir. Geliri olmayan fakir aileler bu yardımlardan ilgili kurumların incelemeleri sonrasında yararlanmaktadır. Bu yardımı alabilmek için gelir sahibi olunmaması, herhangi taşınır taşınmaz bir mala sahip olunmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı; kişilerinin herhangi bir gelirlerinin olmaması sebebiyle bağlanan maaştır. Kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ederek fakirlik dosyası açtırılır. Bu maaşı alabilmek için herhangi bir sosyal güvencenin olmaması, herhangi bir maaşının bulunmaması gerekmekle birlikte taşınmaz gelirinin muhtaçlık maaşından az olması gerekmektedir. Şu an ki fakirlik maaşı 500 TL civarındadır ve bu maaş PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden çekilebilmektedir.

Yardım Kalemleri

 • Barınma için duruma göre aylık 317 TL,
 • Çocuk için sağlık yardımı her çocuk için ayrı ayrı 30 TL,
 • Yakacak için 500 kilo kömür, bazı bölgelerde 500 kilo daha fazla verilebiliyor veya duruma göre daha fazla verilmesi uygun görülebilmektedir, eğer soba kullanıyorsanız ve gelir düzeyiniz düşük ise en yakın kaymakamlığa lütfen başvuruda bulunun ve hakkınızdan yararlanın,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık eğer dul maaşı alıyorsa bu para verilmez 250 TL,
 • Engelli raporu olan vatandaşlara 2022 aylık yardımı ve engelli raporunda ağır engelli görünüyor ise aylık 1.305 TL bakım maaşı,
 • Evde 65 yaş üstü olanlara aylık 601 TL,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşlı ve engelilere özel olarak bazı beldelerde temizlik ve haftalık yemek yardımı,
 • Üniversite öğrencileri için burs
 • Yeni evleneceklere çeyiz parası olarak 15 bin TL ödeme (belirli durumlarda)

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirliye kira yardımı adı altında maddi durumu belli bir gelirin altında olan ya da hiç geliri olmayan kimselere devlet tarafından yardımda bulunulmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için iki yol izlenebilir. Birincisi kaymakamlıklar aracılığı ile müracaattır. Diğeri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine yapılan müracaatlardır. Bu başvurularda şu belgeler istenir:

 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Geliri olmadığına dair gelir testi
 • Kira yardımı istendiğine dair başvuru dilekçesi

Kira yardımından yararlanabilmek için başvuru sahibinin şu şartları bir arada bulundurması gerekmektedir:

 • Herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Emekli maaşı ve anne babadan kalan maaş da dahil olmak üzere herhangi bir maaş sahibi olmamak gerekir.
 • Gayrimenkul ya da menkul cinsinden herhangi bir mal sahibi olmamak gerekir.
 • Başvuran kimsenin yoksul olması gerekir.

Kaymakamlık ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine yapılacak kira yardımı müracaatlarının cevabı en geç 15 gün içinde başvuru sahibine iletilmektedir. Değerlendirilen her vatandaş için ilgili kurumlar inceleme başlatmakta ve bu inceleme sonucunda olumlu ve olumsuz olarak başvuru sahibine cevap verilmektedir. Eğer başvuru olumlu ise kira yardımı bağlanmakta ve aylık olarak bu yardım PTT aracılığı ile yardıma muhtaç kimseye verilmektedir. Kira yardımları bulunulan ile göre değişmekle birlikte en düşük kira yardımı 550 TL’dir.

1000’er Liralar Evlere Dağıtılıyor

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında nakit 1000 TL’lik sosyal yardımın, ailelere evlerinde teslim edilmeye başlandığını duyurdu.

Sabah saatlerinden itibaren yardım alacak olan ailelerin evlerine giden ekipler, kendilerine teslim edilen zarflar eşliğinde ihtiyaç sahiplerine 1000 TL’yi teslim etti.

Ekipler, “PTT’den geliyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın talimatı ile bundan sonra ödemeleri konutlarınızda gerçekleştireceğiz. İlgili emniyet müdürlerimiz ve tüm teşkilatımız ile sizlerin hizmetindeyiz” açıklamasını yaptı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da kaydı olmayıpta ekonomik açıdan sıkıntıda olanlar için yerel yönetimlere emir verildi. Belediye ve Kaymakamlıklarca korona virüsünden dolayı, işten çıkarılanlar, gelir sağlayamayanlar, ihtiyaç sahipleri tespit edilerek ayni ve nakdi yardımlar yapılacak. “BİZ BİZE YETERİZ” kampanyasında toplanan paralar korona virüsü belası geçene kadar ihtiyaç sahiplerine yardım olarak düzenli şekilde dağıtılacak.

Korona Virüsü Yardımlarına Başvuru Nasıl Olacak?

Muhtar, Belediye ve Kaymakamlıklar aracılığı ile başvurular alınacak. Yapılacak hızlı değerlendirmeler sonrası gerçek ihtiyaç sahipleri hızlıca belirlenip ayni ve nakdi yardımlar yapılacak.

Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Önümüzdeki hafta başvuruların internet üzerinden online olarak başlayacağı belirtiliyor.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP