DOLAR

16,3803

-0.04%
EURO

17,5813

0.45%
ALTIN(gr)

970,26

-0,45%
BİST 100

%
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Ekonomide Yeni Adımlar Atacağız
  • Finans 365
  • Finans
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Ekonomide Yeni Adımlar Atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Ekonomide Yeni Adımlar Atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, göreve başlar başlamaz yabancı piyasalar Türkiye'yi riskli görürken, dolar kuru ise 4.97 TL ile rekor kırmıştı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:39
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Ekonomide Yeni Adımlar Atacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, göreve başladı. Başkan Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni görevine başlar başlamaz dolar kurunun rekor üzerine rekor kırması konusunda açıklama yapmadığı ama enflasyon ve vergi yükü konusunda açıklama yapması basının gündemindeydi.

Basında yayınlanan haberlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın vergi yükü konusunda bazı adımlar atacak olduklarını açıkladığı ancak tüm detaylarını basın mensupları ile paylaşmadığı öğrenildi.

Bakan Albayrak, vergi yükünü dengelemek istediklerini ve enflasyonu tek haneye indirdikten sonra hedefleri olan rakama gerilemesi için adımlar atmayı sürdürecek olduklarının mesajını verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Açıklamalarından Satırbaşları

“Bilindiği gibi ekonomi politikalarımızda yeni döneme ilişkin önceliklerimizi dün kamuoyu ile paylaştık.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirdiğimiz ilk kabine toplantımızda, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk.

Bugün bu hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımları belirledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında;

– Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.

– Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.

– Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.

– Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.

– OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.

– Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP