DOLAR

16,3906

0.25%
EURO

17,5912

0.13%
ALTIN(gr)

979,71

0,75%
BİST 100

%
Bu Fransızlar Hep Böyleydi! Rahmetli Barış Manço’dan Fransız’a Tarihi Kapak
  • Finans 365
  • Gündem
  • Bu Fransızlar Hep Böyleydi! Rahmetli Barış Manço’dan Fransız’a Tarihi Kapak

Bu Fransızlar Hep Böyleydi! Rahmetli Barış Manço’dan Fransız’a Tarihi Kapak

Son zamanlarda Türkiye'ye karşı hasmane tavırlarının dozajını arttıran Fransa eskiden de Türkiye'ye karşı bu tutumlar içerisindeydi. Türkiye'yi hiçbir zaman dost ülke gibi görmediler. Tarihten gelen kuyruk acıları hep akıllarında. Yakın tarihte rahmetli Barış Manço'yu köşeye sıkıştıracağını sanan ukala Fransız sunucuya Barış Manço'dan kapak niteliğinde cevaplar.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:44
Bu Fransızlar Hep Böyleydi! Rahmetli Barış Manço’dan Fransız’a Tarihi Kapak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hemen hemen her konuda Türkiye’ye karşı tavır alan Fransa geçmişte de aynı idi. Türk dünyasının yetiştirdiği nadide sanatçılarımızdan olan Barış Manço’ya da çirkin yüzlerini gösterdiler. Rahmetli Barış Manço canlı yayında onlara adeta kapak mahiyetinde bu cevapları verdi:

Barış Manço Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur. Küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dalga geçmektedir.

Sürekli,

” İşte Türk, yani barbar, vahşi vs… ” demektedir…

Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere

” Yanınızda kâğıt para var mı? ” diye sorar! Bu soruya spiker şaşırır ve

” Evet var ama n’olacak ” der.

Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkartır. Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında”Anahtar” adlı şarkısını söylemiştir. Bu şarkının birbölümü şöyledir:

” Beş Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, İki Mevlana-bir Sinan” (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992)

Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir…

Barış Manço spikere sorar: ” Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim? ”

Spiker: “General .” cevabını verir.

Fransız Televizyonu Millilerimizin Asker Selamını Bakın Hangi Sebeple Yayınlamamış Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır,

General, Amiral, “Komutan” Spikerin bu “falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan” cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır… Barış Manço der ki:

Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. Şairdir…

Bu fotoğraftaki kişi Mevlana’dır. Düşünürdür…

Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet’dir. Adaletin sembolüdür…

Bu paradaki kişi ise Atatürk’tür. “Yurtta barış, dünyada barış” diyen kişidir.

Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamalarımızın fotoğraflarını bastık…

Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş Adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!” der…

Barış Manço’nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri yayından alırlar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço’dan ve Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir.

Paylaşıp daha çok kişiye ulaşmasına vesile olabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP