DOLAR

16,3577

-0.06%
EURO

17,5635

0.35%
ALTIN(gr)

973,60

-0,10%
BİST 100

%
Avrupa Birliği Ekonomisinde Daralma Mı Yaşanıyor?

Avrupa Birliği Ekonomisinde Daralma Mı Yaşanıyor?

Yeni tip korona virüs salgını sebebiyle etkilenen ekonomilerde biri de Avrupa Birliği ekonomisi oldu. Bu yıl düşük bir oranda da olsa küçülmesi beklenen ekonomik durum, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından açıklandı. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:47
Avrupa Birliği Ekonomisinde Daralma Mı Yaşanıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomide %7,4’lük Düşüş

2020 Avrupa Ekonomik Öngörüleri raporu bu sonbahara ait verilerle birlikte açıklandı. Salgının yeniden yükselişe geçmesiyle kesintiye uğrayan geri sıçrama, ekonomi hakkında belirsizlikleri de gün yüzüne çıkardı. Açıklanan bildirgede Avrupa ekonomisinde 2020 yılında %7,4 oranında bir düşüş gözlemlendiği tahmin edildi. Daha önce yapılan 2021 yılı tahminlerinde bulunulan bir önceki raporda, Avrupa Birliği bölgesi ekonomisinde yüzde 5,8 büyüyeceği öngörülmüştü. Avro bölgesi içinse açıklanan tahmini rakam %6,4’tü. Bu yıl için hazırlanan rapordaysa Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Hollanda ve Belçika’da düşüşler yaşanacağı söylendi. Açıklamaya göre, Avrupa ekonomisinin karşılaştığı en sert küçülmeyi Covid 19 salgını sebebiyle yaşadığı belirtildi.

Kamu Borcunda Yükseliş Yaşanacak

Açıklanan raporlara bağlı olarak, ekonomik kalkınmayı desteklemek maksadıyla uygulamaya koyulan politikalar, harcamalarda yükselme ve gelirdeki azalış sebebi sonucunda bütçe açıklarıyla karşılaşılabileceği söylendi. Kamu borcunda beklenen yükselme kaygılara sebep oldu.

Ayrıca toplantı sonucu çıkan raporda, ülkeler arası ticaret gerilimlerinde artış yaşanmasının finansal boyutta yüksek stres ve global ekonominin yavaş düzelişinin Avrupa ekonomisini de sekteye uğratabileceği belirtildi.

Toparlanma Süreci Dengeli Değil

Rapor sonrası Brüksel’de bir basın açıklaması yapan AB Komisyon üyesi Paolo Gentiloni, yaşadığımız salgının tarih boyunca en sert ekonomik küçülmeye sebebiyet verdiğini söyledi. Ayrıca ülkelerin toparlanma amacıyla uyguladıkları politikalar sonucunun, tüm ülkelerde aynı etkiyi göstermediğini ve süreçlerin dengesiz ilerlediğini de belirtti.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP