DOLAR

16,3589

0.05%
EURO

17,5668

-0.07%
ALTIN(gr)

973,73

-0,09%
BİST 100

%
IMF Başkanı’ndan Kripto Paralar İle İlgili Önemli Açıklama

IMF Başkanı’ndan Kripto Paralar İle İlgili Önemli Açıklama

Son yılların en önemli gündem konularından bir tanesi olan kripto paralar ile ilgili, özellikle son dönemlerde, bir çok resmi finansal kuruluş tarafından sıkça gerçekleştirilen çeşitli açıklamalara bir yenisi daha eklendi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:50
IMF Başkanı’ndan Kripto Paralar İle İlgili Önemli Açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto paralar ile ilgili birtakım çözüm önerileri getiren IMF Başkanı Lagarde, ‘’ateşe karşı ateşle savaşabiliriz’’ şeklinde bir yaklaşım ile kripto paralara güç sağlayan inovasyonların, onları denetlemek için de kullanılabileceğine değindi.

Blockchain’i Kullanabiliriz

IMF yani Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı konumundaki Christine Lagarde, IMF’nin internet sitesinde bir makale yayınladı ve kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında, Blockchain adı verilen ve kripto paraların temel sistemi olarak da bilinen teknolojinin, kripto paraları denetlemek için de kullanılabileceğini ve kripto para birimleri ile kendi teknolojileri çerçevesinde savaşılabileceğini vurgulayan Lagarde, Blockchain teknolojisinin önemine değindi ve çeşitli alanlarda devrimsel bir niteliği olduğunu, bu alanlarda kullanılması halinde büyük faydalar getirebileceğini ifade etti. Makalesinde Blockchain teknolojisinin herhangi bir banka hesabı kullanmayan insanlar için düşük maliyetli ödeme yöntemleri sunabileceğini ve finans dünyasına olan erişimi önemli ölçüde kolaylaştırabileceğini belirten Lagarde, Blockchain’in düşük gelirli ülkeler için son derece kullanılabilir olduğunu belirtti.

Denetlenmesi Şart

IMF Başkanı Christine Lagarde, sağlayabileceği potansiyel faydalardan ötürü kimi merkez bankalarının konuya daha sıcak baktığını ve sanal para birimleri oluşturmayı düşündüğünü hatırlattı ve çeşitli uyarılarda bulundu. Kripto paraların merkez bankası veya bunun gibi finansal merkezlerinin olmadığını ve kullanıcılarına gizli işlem yapma fırsatı tanıdığını, bunun sonucunda ise kara para aklama ve terörizmin finansı gibi suçlarda kolaylıkla bir araç olarak kullanılabildiğini söyleyen Lagarde, konu ile ilgili bir denetleme sisteminin geliştirilmesinin şart olduğunun altını çizdi.

Ateşe Karşı Ateş

IMF Başkanı, kendilerinin de özellikle son 20 yıllık süreç içerisinde kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili önemli çalışmalar yürüttüklerini ve Blockchain teknolojisinin efektif kullanımının bu çalışmalara katlı sağlayacağını ifade etti. Riskler önüne ancak denetim yolu ile geçilebileceğini de sözlerine ekleyen Lagarde, bu sayede hem tüketicilerin hem de finansal bütünlüğün korunabileceğini ve ateşe karşı ateş ile savaşılabileceğini belirtti.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP