Altın Fiyatlarında Rekor Kırılıyor! Yükselişler Devam Edecek Mi?
  • Finans 365
  • Altın
  • Altın Fiyatlarında Rekor Kırılıyor! Yükselişler Devam Edecek Mi?

Altın Fiyatlarında Rekor Kırılıyor! Yükselişler Devam Edecek Mi?

Altındaki yükselişler yatırımcısının iştahını kabartmaya devam ediyor. Ülkemizde en güvenilir yatırım aracı olarak görünen altın rekor seviyelere ulaştı. Peki, bu yükseliş devam edecek mi? Altın almak için hangi seviyelere dikkat etmek gerekiyor? Merak edilen soruların cevabı, uzmanların altın yorumları ve güncel altın fiyatlarını sizler için haberimizde derledik.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:51
Altın Fiyatlarında Rekor Kırılıyor! Yükselişler Devam Edecek Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altındaki yükselişler yatırımcısının iştahını kabartmaya devam ediyor. Ülkemizde en güvenilir yatırım aracı olarak görünen altın rekor seviyelere ulaştı. Peki, bu yükseliş devam edecek mi? Altın almak için hangi seviyelere dikkat etmek gerekiyor? Merak edilen soruların cevabı, uzmanların altın yorumları ve güncel altın fiyatlarını sizler için haberimizde derledik.

Dün akşam saatlerinde Türkiye ‘de piyasaların kapanmasının ardından ons ve gram altın fiyatları hızlı şekilde yükselmeye başladı. Son verilere göre ons fiyatı son 8 yılın rekorunu kırdı ve 1781 dolar seviyesine kadar yükseldi. Şu an ise 1778 seviyesinde fiyatlanıyor.

Konu ile ilgili uzmanların görüşlerine de haberimizde yer verdik. Alan Yatırım Uzmanlarının ons altın ile ilgili görüşleri şöyle:

Altın fiyatlarının yeni rekor seviyeleri test edebileceğine işaret ediyor!

Global piyasalar korona virüs salgını kaynaklı haber akışına ve merkez bankalarının piyasalara sağladığı likiditeye bağlı olarak yön arayışını sürdürüyor. Hükümetler ve Merkez Bankaları tarihi düşük seviyelere gerileyen politika faiz oranları, dünya tarihinin daha önce şahit olmadığı bir likidite bolluğu ve helikopter para yöntemiyle salgının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmeye çabalıyorlar. Kademeli olarak ekonomilerin açılmaya başlanması vaka sayılarında da artış yaşanmasına neden oluyor. Altın açısından oldukça hareketli bir hafta geride kalırken piyasa dinamikleri mevcut konjonktürün altın lehine olduğuna işaret etmeye devam ediyor. Powell bugün ABD Temsilciler Meclisi’ne yapacağı sunumunda ekonominin önünde olağanüstü bir belirsizlik olduğunu ifade edecek. Ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte istahdam ve tüketici harcamalarında gözle görülür bir artış olduğunu, toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu söyledi. Ekonomideki açılmanın hem olumlu hem olumsuz etki yarattığını, virüsün kontrol altına alınma ihtiyacının arttığı değerlendirmesinde bulundu. Mart ayında politika faiz oranını sıfıra indirdiklerini söyleyen Powell maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri sağlanana kadar faizleri bu seviyelerde tutmayı planladıklarını ifade etti.

Altın fiyatları son 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancını gerçekleştirdi!

Korona virüs salgının yarattığı ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerle birlikte altın fiyatları son 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancını gerçekleştirdi. Diğer yandan ABD’de Kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerine yönelik belirsizlikler, adaylar arasındaki rekabetin kızışması, toplumsal huzursuzluğa bağlı yükselen şiddet ortamı altının güvenli varlık talebinden destek bulmasına neden oluyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi tarafların karşılıklı hamleleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Makroekonomik veriler beklenenden erken toparlanmaya işaret etse de tüketicilerin ekonomiye tam olarak güvenip harcamalarını artırmaları zaman bulabilir. Korona virüs vaka sayılarındaki artış şimdilik piyasalar üzerindeki en büyük risk olarak gözüküyor. Salgının hızla yayılmasına ve tüketici güveninin düşmesine önlem olarak FED gerektiği sürece tüm araçlarını kullanmaya hazır. Son toplantıda getiri eğrisi kontrolünün açık bir soru niteliğinde olduğunu ifade etse de başkan yardımcıları bu alternatif para politikası aracının masada olduğunun sinyalini veriyor.

Olası geri çekilmelerde ise 1765 $ seviyeleri takip edilmeli!

Geçtiğimiz hafta altın raporumuzda işaret ettiğimiz 1765 $ direncinin kırılmasıyla birlikte, kendine yükseliş zemini bulan ons altın önemli bir direnç noktası olan 1778-1780 $ seviyelerini test ettikten sonra geri çekildi. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1790 $ seviyesi direnç noktası olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin aşılması durumunda yukarı yönlü momentumun sürmesi ve psikolojik seviye olan 1800 $ seviyesinin aşılması beklenebilir. Tabii bu seviyelerin aşılması için ABD tahvil faizlerinde daha geniş çaplı bir çöküş iyi bir kataliz görevi görebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1765 $ seviyeleri takip edilmelidir. Global ekonomik konjonktür altın fiyatlarının yeni rekor seviyeleri test edebileceğine işaret ederken, altında alım yönündeki pozisyonların koruması, olası geri çekilmelerin ise alım fırsatı olarak değerlendirilmesi rasyonel bir strateji olacaktır.

Uzmanların çeyrek altın ile ilgili yorumları ise şöyle:

385 ve 388 TL seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir!

Gram altın bir süredir Dolar TL kurunun yatay seyretmesine rağmen altının ons fiyatındaki yükselişten destek buluyor. Gelişen piyasa ülke para birimlerinin korona virüs salgını nedeniyle baskı altında kalmasıyla Dolar TL kuru 6.86 seviyesini test ediyor olsa da bu bölgedeki hareketler oldukça sınırlı kalıyor. Gram altının ons fiyatındaki yükselişe bağlı olarak yukarı yönlü hareketini devam ettirmesini beklemekteyiz. Teknik açıdan ilk aşamada 392 ve 395 TL seviyesi takip edilecekken, olası geri çekilmelerde öncelikle 385 ve 388 TL seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Uzmanların yorumlarının ardından 4 Temmuz 2020 günü için altın piyasasının alış ve satış fiyatları şöyle:

Gram altın:

Alış: 390,97 Satış: 392,27

Çeyrek Altın:

Alış: 634,50 Satış: 643,10

ONS altın:

Alış: 1.772,11Satış: 1.778, 02

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP