DOLAR

16,3491

1.68%
EURO

17,4935

0.98%
ALTIN(gr)

975,96

1,03%
BİST 100

%
Faiz Düşüren Bankalar Açığı Başka Türlü Kapatıyor

Faiz Düşüren Bankalar Açığı Başka Türlü Kapatıyor

Faiz oranını düşüren bankalar zorunlu sigorta yaparak vatandaştan haksız yere ücret kesintisi yapıyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:51
Faiz Düşüren Bankalar Açığı Başka Türlü Kapatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi faizleri dövizin yükselmesi ile birlikte anormal derecede artış göstermiş ve kredi çekmek isteyen vatandaşlar oldukça zor durumda kalmıştı. Yükselen kredi faizlerden dolayı konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi çekmek isteyen vatandaşlar uzun süredir bekliyorlardı.

Dolar kurunun daha makul seviyelere gelmesi ile birlikte ve Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte çok sayıda banka kredi faiz oranlarında indirime gitmeye başladı. Çok sayıda banka arka arkaya açıkladığı kredi faiz indirimlerinin de tüketicinin yüzünü güldürdü. Aslında kredi faizini düşüren bankaların açığını sigortadan kapattığı belli oldu. İndirime giden bankalar açık kapatabilmek için krediye Hayat sigortasını da şart koşmaya başladı. Daha önceleri böyle bir sistem zorunlu değilken yeni Kredi alacak kişiler için hayat sigortası zorunlu bir şekilde yapılmaya başlandı.

Kanuni düzenlemelere göre hayat sigortası kredi için zorunlu değil bu kredi miktarı müşteriden kesiliyor. Sigorta işlemleri ise bankanın kendi bünyesinde bulunan sigorta şirketi tarafından bizzat yapılıyor. En düşük sigorta primi ise TL bazında 500 lira olarak açıklandı. Hatta bankalar sigorta Hayat sigortasının yanında Kredi ile alakalı olmamasına rağmen başka sigorta çeşitlerini de müşterilerine satmaya çalışıyor. 10.000 TL kredi çeken vatandaş yaklaşık olarak 5000 TL faiz tutmasına karşılık 6000 TL sigorta ortaya çıkabiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP