DOLAR

17,8896

-0.04%
EURO

18,3924

-0.07%
ALTIN(gr)

1.018,50

-0,10%
BİST 100

%
Türkiye İMF İle Seçimden Sonra Anlaşacak İddialarına Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama
  • Finans 365
  • Finans
  • Türkiye İMF İle Seçimden Sonra Anlaşacak İddialarına Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama

Türkiye İMF İle Seçimden Sonra Anlaşacak İddialarına Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama

Yerel seçim çalışmaları kapsamında bazı partilerden Türkiye ile İMF arasında yerel seçimlerden sonra anlaşma olacağı iddia edilmişti. Bu iddialara bakanlıktan açıklama geldi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:52
Türkiye İMF İle Seçimden Sonra Anlaşacak İddialarına Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemlerde yerel seçim çalışmalarını sürdüren bazı siyasiler ve gazeticiler tarafından ekonomi alanında bir takım iddialar gündeme getirilmişti. Bu iddiaların en dikkat çekici olanı ise Türkiye’nin yerel seçimlerin ardından İMF ile anlaşacağı konusu olmuştu.

MALİYE BAKANLIĞI’NDAN SERT TEPKİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı yapmış olduğu yazılı bir açıklama ile gündemde yer alan bu iddiaları değerlendirdi. İMF ile Türkiye arasında bir anlaşma olmayacağı bilgisini veren Maliye Bakanlığı konuya ilişkin basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Maliye Bakanlığı’ndan Yapılan Açıklama

”Türkiye ekonomisi ile ilgili ‘kriz’ beklentisi boşa çıkanların içine düştükleri hali, umutsuzlukla sarıldıkları yalan ve iftiraların ulaştığı boyutu şaşkınlık ve üzüntü ile izliyoruz. Tüm borçluluk oranları, borç çevirme oranları ve mali disiplin performansı ortaya konularak, Türkiye’nin; ne kredi açısından, ne de teknik destek açısından IMF ile yolunun dahi kesişmesinin söz konusu olamayacağı defalarca ortaya konulmuştur. Bu performansa rağmen, IMF konusunun gündeme getirilmesinin hiçbir tutarlılığının olmadığı, amacı belli bir algı operasyonu olduğu çok açıktır. Türkiye hükümeti makamlarının açıklamalarını besledikleri kin ve nefret sebebiyle dikkate almayanların, iddialarının doğrudan IMF tarafından yalanlanmasına rağmen aynı tiyatroyu oynamaya devam etmelerinin tek bir nedeni vardır. ”

Türkiye Ekonomisi Güçlüdür

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasının devamında ise alınan tedbiler hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı.

”Türkiye hükümetine zarar vermek için, Türk ekonomisine, Türk milletine zarar vermeyi göze almış bir akıl tutulması yaşanmasıdır. Bu hastalıklı ruh hali tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye ekonomisi güçlüdür. Türkiye ekonomisi hiçbir dış yardım ya da desteğe ihtiyaç duymadan yaşadığı spekülatif süreci atlatmıştır ve girdiği dengelenme sürecini başarı ile sürdürmektedir. Alınan tedbirler ve ortaya konulan stratejiler ile ekonomideki güçlenme devam edecektir.”

Finans365.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP