KOSGEB Destek Şartları Nelerdir? (Hibe Kredi Koşulları)

KOSGEB Destek Şartları Nelerdir? (Hibe Kredi Koşulları)

Kosgeb hibe kredi koşulları nelerdir, nasıl başvurulur? Kimler Kosgeb kredisi alabilir?

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:55
KOSGEB Destek Şartları Nelerdir? (Hibe Kredi Koşulları)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOSGEB destek başvurularında aranan ve şartlar, KOSGEB tarafından her destek programı için ayrı olarak belirlenmiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ülkemizde uzun yıllardır yeni girişimcilere ve işletmelerini geliştirmek isteyen KOBİ’lere verdiği eğitimler ve sağladığı devlet destekli hibe ve teşvikleriyle ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaktadır.

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

KOSGEB kayıtları belirlenen koşullarla yapılabilecek ve istenen şartlara uygun kimseler katılabileceklerdir. Bu Şartlar;

 • KOSGEB’in desteklediği sektörlerle üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alıp, girişimcilik kursu alanlar,
 • KOSGEB’in iş kurma danışmanlığı ve eğitimini almış girişimciler,
 • İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) bünyesinde son 1 yıl içinde işletme kurmuş kişiler,

Bu desteklere istenen şartları yerine getirdikleri takdirde kolaylıkla başvurabileceklerdir.

KOSGEB Başvuruları İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

KOSGEB başvuru şartları her destek programı için ayrı olarak belirlenmiş olmakla birlikte, KOSGEB desteklerine başvuracak şahısların

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları,
 • 18 yaşından büyük olmaları
 • İlk kez işletme kuracaklarsa daha önce KOSGEB kredisi almamış olmaları,
 • Uygulamalı KOSGEB Girişimcilik Kurslarına başvuran katılımcıları seçmek için bir puanlama cetveli kullanılmaktadır.
 • Katılımcı adaylarından kadın, gazi, şehit yakını, engelli, genç ve iş fikrinde üretim olanların daha fazla puan alarak katılımcı olmaya hak kazanması mümkündür.
 • Kurs için belirtilen iş fikrinden farklı bir iş fikriyle de yeni girişimci desteğine başvurulabilir. Kurs için belirtilen iş fikriyle başvurmak zorunlu değildir.
 • KOSGEB kurslarına katılanlar için hangi amaçla kursa katıldığına dair sorular olan küçük bir mülakat yapılmaktadır. Bu elemelerin amacı gerçekten girişimci ruhla, realist iş projeleri bulunan adayların seçilmesini sağlamaktır. Bir girişimcide hangi özellikler olmalı, katılımcı girişimci özelliklerini taşıyor mu, KOSGEB neden bu yatırımı katılımcıya yapmalı gibi sorularla katılımcıyı tanımaya, girişimciliğe bakış açısını anlamaya, bilgisini, tecrübesini, vizyonunu, misyonunu ölçmeye yarayacak sorular sormaktadırlar.
 • Kurs sonunda elde edilecek sertifikanın geçerlilik sınırlaması yoktur. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan girişimciler Yeni Girişimci Desteğine ve tüm KOSGEB programlarının hibe ve faizsiz kredi desteklerine bu sertifika ile başvuruda bulunabilmektedirler.

Finans365.com Özel İçerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP