DOLAR

16,0857

0.05%
EURO

17,2994

-0.09%
ALTIN(gr)

967,87

2,02%
BİST 100

%
Sigara Paketlerine Neden 20 Adet Sigara Konuluyor? Öyle Bir Sebebi Varmış ki
  • Finans 365
  • Gündem
  • Sigara Paketlerine Neden 20 Adet Sigara Konuluyor? Öyle Bir Sebebi Varmış ki

Sigara Paketlerine Neden 20 Adet Sigara Konuluyor? Öyle Bir Sebebi Varmış ki

İçmeyenler bile çevresindeki insanlardan dolayı sigara kutusunun içinde 20 adet sigara olduğunu bilir. Peki hiç merak ettiniz mi? Neden 15 ya da 25 değil de 20 tane? Bakın kapitalizm nasıl işi kalıbına uydurmuş. Öğrenince şaşıracaksınız.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:59
Sigara Paketlerine Neden 20 Adet Sigara Konuluyor? Öyle Bir Sebebi Varmış ki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kapitalizm bizlere birçok şeyi dayattığı gibi sigara paketinin içindeki sigara dal sayısını da hesap ederek 20 olarak belirlemiş. Peki bu belirlemeyi yaparken neyi kıstas almış? Psikiyatri Uzmanı Dr. Azer Bağırov bu konu ile ilgili şu bilimsel açıklamayı yaptı.

“Merak edilen soru; nikotin reseptörlerinin tekrar duyarlı hale gelmesi için ne kadar zaman geçmesi gerekiyor? Bu süre ortalama 45 dakikadır. Bakıldığında 1 paket/gün sigara kullanan kişi ortalama 16 saat uyanık kalıyorsa 45 dakikada bir sigara kullanırsa toplam 20 sigaraya ihtiyaç duyacaktır. Muhtemelen sigara paketlerinde 20 sigara olmasının nedeni de budur.Bu şekilde sigara bağımlısı beynindeki nikotin reseptörlerini gün boyunca sürekli nikotine doymuş ve duyarsızlaşmış hale getirerek sigara isteği (aşerme) yaşamıyor.

Ancak kronik sigara kullanımı devam ettikçe beyindeki nikotin reseptör sayısında artış oluyor ve sigara kullanıcısı aşerme yaşamamak için doz arttırma ihtiyacı duymaya başlıyor.” Bilimsel verilere göre genel popülasyonun yüzde 20’sinin sigara içtiğini belirten Bağırov, herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı alanlarda sigara kullanımı ve bağımlılığının genel topluma oranla yüksek olduğunu kaydetti.

Bağırov, “Sigara kullanımı psikiyatrik hastalığı olan popülasyonda yüzde 40-50’lere ulaşıyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı alan hastalarda ise sigara kullanımı yüzde 60-85 oranındadır. Herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı alanlarda sigara kullanımı ve bağımlılığının genel topluma göre belirgin yüksek olduğu aşikârdır. Ancak psikiyatri polikliniklerine başvuran hastalarda sigara kullanımı detaylı sorgulanıp kayıt altına alınmıyor. Sigara kullanıcılarının sadece yüzde 10’u sigarayı bırakmak için tedavi önerisi aldıklarını ifade etmektedir. Bu düşük oran genel tıp ve psikiyatri pratiğinde sigara kullanımının göreceli olarak ihmal edildiğine işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Beyindeki nikotin reseptörlerinin nikotinle doyurulması halinde daha fazla nikotin alımının keyif verici etki yapmadığını anlatan Bağırov, bu nedenle bağımlıların genel olarak 45 dakika arayla sigara içtiğine dikkat çekti. Bağırov, şunları söyledi: “Dinlenme halindeki nikotin reseptörleri nikotine aşırı duyarlıdır. Sigara dumanıyla alınan nikotin bu reseptörlere birleştikten sonra artık nikotine karşı duyarsız hale gelirler. Eğer ödül sistemindeki nikotin reseptörlerinin hepsi nikotinle doyurulmuşsa daha fazla nikotin alımı keyif verici etki yapmaz. Bir dal sigara içimi sırasında alınan nikotin ödül sistemindeki bütün nikotin reseptörlerini doldurmak için yeterlidir. Bu nedenle sigara dalı standart boydaydı.

Kimbilir daha neler bu kapitalizmin bizlere dayatmasıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP