DOLAR

17,9654

0.07%
EURO

18,3496

0.24%
ALTIN(gr)

1.030,50

-0,06%
BİST 100

%
Merkez Bankası Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporunu Açıkladı!
  • Finans 365
  • Finans
  • Merkez Bankası Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporunu Açıkladı!

Merkez Bankası Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporunu Açıkladı!

Merkez Bankası Nisan ayı için fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı. Rapora göre tüketici fiyatları, enflasyon, yüzde kaç? Detaylar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:59
Merkez Bankası Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporunu Açıkladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Nisan ayı için fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı. Kurum raporunda işlenmiş gıda fiyatlarının yüksekliğinin üzerinde duruldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası raporunda kira grubunda aylık yükselişlerin düşük seyrini koruduğunu açıkladı.

İşte Merkez Bankası’nın Özet Bölümünde Yer Alan Kısım!

“Nisan ayında tüketici fiyatları yüzde 1,69 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,21 puan azalarak yüzde 19,50 olmuştur. Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki yavaşlama temel mal grubu kaynaklı olarak devam etmiş, hizmet enflasyonu görece yatay seyrini sürdürmüştür.

Çekirdek göstergelerin ana eğilimi ise düşük seviyelerini korumuştur. Bu dönemde, enerji grubunda fiyatlar aylık bazda artsa da yıllık enflasyon baz etkileriyle gerilemiştir. Gıda yıllık enflasyonu işlenmemiş gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürmüştür.

Ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki yükselişte şehirlerarası karayolu yolcu taşıma hizmetleri belirleyici olmuştur. Diğer hizmetler grubunda, emek yoğun kalemlerde (bakım onarım, ev içi hizmetler, berber-kuaför vb.) fiyat artışlarının yüksek seyrettiği gözlenmiştir. Bunun yanında, geçmiş enflasyona endeksleme davranışına da bağlı olarak eğitim hizmetlerindeki yüksek fiyat artışları devam etmiştir. Kira grubunda ise aylık artışlar düşük seyrini korumuştur” açıklaması yapıldı.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP