DOLAR

16,3817

0.1%
EURO

17,5768

0.05%
ALTIN(gr)

973,98

0,16%
BİST 100

%
Tarım ve Orman Bakanlığından Üreticiye 400 Milyon Liralık Hibe Desteği
  • Finans 365
  • Finans
  • Tarım ve Orman Bakanlığından Üreticiye 400 Milyon Liralık Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığından Üreticiye 400 Milyon Liralık Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "400 milyonluk hibeyi üreticimize ve yatırımcımıza sunuyoruz" açıklamasını yaptı. Detaylar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:00
Tarım ve Orman Bakanlığından Üreticiye 400 Milyon Liralık Hibe Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığından üreticiye 400 milyon liralık hibe desteği müjdesini bugün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli verdi.

IPARD-II 6. başvuru çağrı ilanı toplantısı, bugün Bakan Bekir Pakdemirli ve davetlilerin katılımı ile beraber Ankara Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda tamamlandı. Toplantıda konuşma yapan Tarım ve Orman BakanıBekir Pakdemirli, “Biz kırsalı uzak bir diyar olarak görmüyoruz, gidilmeyen görülmeyen yerler olarak görmüyoruz.

Biz kırsalı üretimin kucağı, kalkınmanın merkezi olarak görüyoruz. Kırsaldaki yatırımları arttırmak, üretime katkı sağlamak, istihdama destek olmak için yeni bir hibe paketini bugün açıklayacağız. Yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, ülkemize katma değer sağlayan her girişimcimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

IPARD Programının Bütçesini ve Şartları!

Konuşmasına devan eden Bakan Bekir Pakdemirli IPARD programının bütçesine ve şartlarına da değindi. Pakdemirli; “IPAR programı uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumumuz (TDK) 42 ilimizde hibelerini yatırımcılarla buluşturuyor. IPARD sayesinde kırsal 10 milyar tutarında yatırım yapıldı. 60 bin yeni istihdam oluşturuldu.

IPARD programında vergi muafiyeti de söz konusu, bu muafiyetin yatırımcıya büyük bir katkı sağladığını özellikle ifade etmek istiyorum. IPAR’daki 6. çağrı ile toplam 60 milyon euro, yani 400 milyonluk hibeyi üreticimize ve yatırımcımıza sunuyoruz. 60 milyon euronun yüzde 75’i Avrupa Birliği, yüzde 25’i ulusal kaynaktan oluşuyor” dedi. Konuşmasına devam eden Pakdemirli;

“Bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi kapsamında süs bitkileri mantarlı fide ve çiçek soğan üretimlerini destekleyeceğiz. Ülkemizin önemli bir potansiyele sahip olduğu arıcılık ve arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi yatırımını da destekleyeceğiz. Kültür balıkçılığını yenilenebilir enerji tesisleriyle kooperatif üretici örgütlerini bu çağrı kapsamında destekliyoruz.

Yatırımcıların işlerini kolaylaştırdıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Biz IPARD kapsamında kredi vermiyoruz, borç vermiyoruz. Biz hibe veriyoruz. Yani geri ödemesi olmayan yatırım desteği veriyoruz” açıklamasını yaptı.

Başvuru Tarihleri!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli son olarak, “16 Şubat’ta açıkladığımız 5. başvuru çağrısı da devam ediyor. Buradan 5. başvuru tarihi ile ilgili yatırımcımıza müjde vermek istiyorum.

101 nolu tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına girerek yatırımlar tedbirine son başvuru tarihi 17 Mayıs’tı, 2 hafta uzattık, son başvuru tarihi 31 Mayıs tarihi oldu. 103 nolu balık ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımların ise son başvuru tarihi 24 Mayıs’tı, bunun da başvuru tarihini 13 Haziran’a kadar uzattık. Ama bu süreyi daha fazla uzatmayacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP