DOLAR

17,9646

0.08%
EURO

18,3465

0.23%
ALTIN(gr)

1.030,69

-0,04%
BİST 100

%
Yok Böyle Bir Düşüş! Dünya Tarihinde Görülmemiş Tam 6 Katı Düşüş!
  • Finans 365
  • Gündem
  • Yok Böyle Bir Düşüş! Dünya Tarihinde Görülmemiş Tam 6 Katı Düşüş!

Yok Böyle Bir Düşüş! Dünya Tarihinde Görülmemiş Tam 6 Katı Düşüş!

Her düşüş olumsuzluk içermez. Bu düşüş ekonomik olarak sorun olduğunu gösterse de dünyamız açısından olumlu bir gösterge. 2009 yılında görülen finansal krizdeki düşüşün tam 6 katı düşüş yaşanabilir. İşte detaylar.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:01
Yok Böyle Bir Düşüş! Dünya Tarihinde Görülmemiş Tam 6 Katı Düşüş!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global anlamdaki krizin daha net anlaşılması adına her konuda istatistikler yayınlanıyor. Bu istatislik global finansal düzenin çok büyük bir kriz içerisinde olduğunu gösterirken dünyamız ve çevre temizliği bakımından olumlu rakamlar içermektedir.

Üretim Durdu! Dünya Artık Daha Temiz!

Küresel karbon emisyonu oranında bu yıl tarihi bir düşüş yaşanabilir Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler ve karantina uygulamalarının enerji kullanımı ve karbondioksit salınımına etkisine ilişkin için bir dizi tahmin yayınladı. Buna göre 2020 yılında karbondioksit salınımında yıllık 2.6 milyar tona denk gelen yüzde 8’lik tarihi bir düşüş yaşanabilir. Bu oran 2009 yılında görülen finansal krizdeki düşüşün tam 6 katına işaret ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin başladığı günden bu yana enerji talebindeki değişikliklerle ilgili ‘Global Enerji ve Karbon Emisyonları 2020’ başlıklı bir rapor yayınladı. Buna göre dünyada 10 yıldır kesintisiz bir şekilde artan doğal gaz talebinin 2020’de yüzde 5, kömür kaynaklı enerji üretiminin de yüzde 10 seviyesinde düşmesi bekleniyor. Koronavirüs karantinaları sebebiyle ciddi oranda düşen sanayi üretimi ve seyahatler dünyanın enerji talebini ve küresel karbon salınımlarını da rekor seviyelerde düşürecek. Rapora göre enerji talebindeki toplam düşüşün yüzde 6 olacağı tahmin ediliyor. Buna paralel 2020 sonunda karbondioksit salınımında yıllık 2.6 milyar tona denk gelen yüzde 8’lik tarihi bir düşüş olacak.

2009 krizinin 6 katı Söz konusu düşüş 2009 yılında görülen finansal krizdeki düşüşün tam 6 katı iken, ayrıca İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen yıllık düşüşlerden de 2 kat daha fazla. Ancak IEA, karantinaların bitmesinin ardından yaşanacak toparlanma ile birlikte küresel karbon salınımının normalin daha üzerine çıkabileceği konusunda uyarıda bulundu. IEA, bunun önüne geçebilmek için hükümetleri yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya çağırdı.

Yenilenebilir enerji ile hem dünyamızı temiz tutup hem de finansal düzenin işleyişini devam ettirebiliriz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP