SGK Müjdeli Haberi Verdi: Daha Erken Emekli Olabilirsiniz!

SGK Müjdeli Haberi Verdi: Daha Erken Emekli Olabilirsiniz!

2008 yılı öncesi işe giren sigortalı vatandaşların emekli sandığı kapsamında istekleri doğrultusunda emekli olmaları mümkün, bu nedenle milyonlarca vatandaşa üç buçuk yıl erken emeklilik hakkı haberi duyuruldu, vatandaşın yüzünü güldürecek bu haberin detayları merak ediliyor...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:05
SGK Müjdeli Haberi Verdi: Daha Erken Emekli Olabilirsiniz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2008 yılı öncesi işe giren vatandaşlar kendi istekleri doğrultusunda ve emekli sandığı kapsamında emekli olabiliyorlardı, 2008 sonrası isteğe bağlılar Bağ-kur 4b içerisinde değerlendirildi. 2008 öncesi 4a kapsamında prim ödemesi olanla 4b ye geçirilmişti. SSK’lı olanlar isteğe bağlı sigorta primi ödemeye dahil olabildiler, Bağ-kur statüsüne geçirildiğini bilmeyip fazla prim ödeyip geç emekli olan birçok vatandaş bulunmakta. İlk prim ödemesinde 5 bin gün prim ödemesi yeterliydi statü değişikliği durumunda 9 bin gün prime tabi tutulunur. Vatandaşlar isteğe bağlı sigortalılar SSK statüsünde daha düşük primle erkenden emekli olabiliyorlar. SSK statüsünde emekli maaşları yüzde otuza varan oranda yükselmekte.

SGK sisteminde çok statüde çalışmaya sahip vatandaşların son 7 yıl içindeki statüsüne bakarak, ödediği ve taşıdığı statü doğrultusunda emekli olurlar.

Erken Emekli Olmak Mümkün Mü?

Bir işte çalışmayıp emekli maaşına sahip olmak isteyen vatandaşlar 2008 yılı öncesş isteğe bağlı sigortalar Bağ-kur içerisinde değerlendirilmekteydi, Bağ-kur’lu olanlar SSK statü değişikliği ile işe başlamaları durumunda etken emekli maaşı alabilirler. İsteğe bağlı sigortalı olan vatandaşlar düşük primle üç buçuk yıl daha erken emekli olabiliyorlar. Bu sayede erken emekli olmak hayal değil.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP