Emeklilikte Yaşa Takılanların Önü Açılacak! EYT’liler İçin TESK’ten Yeni Öneri

Emeklilikte Yaşa Takılanların Önü Açılacak! EYT’liler İçin TESK’ten Yeni Öneri

Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni çözüm formüller gelmeye devam ediyor. EYT'liler için bir öneri de TESK'ten geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Emeklilikte Yaşa Takılanlar için öneri yaptı. Konu ile ilgili detaylar haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:06
Emeklilikte Yaşa Takılanların Önü Açılacak! EYT’liler İçin TESK’ten Yeni Öneri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmenin bütçeye büyük yük getireceğini belirterek, “Bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekliliğine bir yıl ve daha az süre kalanların önü açılmış olur.” ifadelerini vurguladı.

Başkan Palandöken, yazılı açıklamasında, emekliliğine bir yıl ya da daha az kalan ve prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş engeline takılanlar için emeklilik hakkı tanınması talebinde bulunduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra çok sayıda esnaf ve çalışanın emeklilik için gereken tüm koşulları sağlamasına rağmen yaş engeli yüzünden bu haklarını elde edemediklerine işaret eden Başkan Palandöken, “Emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek bütçeye büyük yük getiriyor. Yaşa takıldığı için emekli olamayan çok sayıda kişi mağdur oluyor. Yaş sınırına takılan tüm vatandaşları emekli etmek yerine, bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekliliğine bir yıl ve daha az süre kalanların önü açılmış olur.” ifadelerini vurguladı.

PRİM SAYISI HAKKINDA ÖNERİ

Başkan Palandöken, prim gün sayısını ve sigortalılık süresini dolduranların yaş engeline takılmadan emekli olabilmesi için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayarak, esnafın emekli olma şartları arasında yer alan 9 bin prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarda olduğu gibi 7 bin 200’e indirilmesini önerdi.

Bunun yanı sıra prim gün sayısını dolduran kamu çalışanlarının yaşa takılıp emekliliğe sevk edilerek mağdur bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Palandöken, bu kişilerin emekliliği beklerken 6-12 ay devletten işsizlik maaşı aldıklarını aktardı. Palandöken, “Oysa bu kesimin yaşı dolana kadar görevlerine devam etmesi hem devlet bütçesi açısından hem de kamu çalışanların mağdur olmamaları açısından daha iyi bir uygulama olur.” ifadesini vurguladı.

EYT’liler ile ilgili önemli gelişmelerden ve son dakika haberlerinden anlık bildirim almak için uygulmamızı indirin.

Android Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN.

İOS Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP