DOLAR

16,3817

0.1%
EURO

17,5768

0.05%
ALTIN(gr)

973,98

0,16%
BİST 100

%
Firmalar Yaptıkları Zammı Koruyor

Firmalar Yaptıkları Zammı Koruyor

Dolar düştü fakat zamlar kaldı. Firmalar yaptıkları zammı hala koruyor. Konu ile ilgili detaylar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:08
Firmalar Yaptıkları Zammı Koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz aylarda döviz kurlarındaki yükseliş bahane edilerek birçok ürün ve hizmete zam yapılmıştı. Şimdi kurlar aşağıya çekildi ama kuru bahane edenler zamlarını geri çekmediler.

Özellikle doların bugünlerde son 10 haftanın en düşük seviyesini görmesi ve hükümetin açıkladığı ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programına rağmen beklenen indirimlerin henüz pazara yansımaması ise tüketicileri zor durumda bırakıldığını gösteriyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan tüketici dernekleri ve vatandaşlar ise fiyatların bir an önce normal seviyelere dönmesini bekliyor.

BAŞKAN ABDULVAHAP OLGUN’UN AÇIKLAMASI

Bunun yanı sıra ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programı kapsamında esnaf ve pazar yeri ziyareti yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun da, “Dolar 5,65 seviyesine kadar düştü. Ağustos’da 7,20 seviyesindeyken yapılan zamlar neden geri alınmıyor? Son satıcıyı suçlamak yanlış olabilir; ama ham madde tedariki yapan kriz fırsatçıları cezalandırılsın” ifadelerini kullandı.

Hükümetin finansal alanda attığı adımlar sonucu son iki ayda Türk lirasının dolar karşısında yüzde 20 değer kazandığının altını çizen Başkan Olgun, piyasada da zamlanan ürünlere indirim yapılması yönünde bir beklenti oluştuğunu aktardı. Başkan Olgun, “Biz vatandaşımızı huzursuz eden bu durumun, esnafımızdan, manavımızdan, fırıncımızdan kaynaklanmadığının bilincindeyiz. Kimlerin stokçuluk yapıp krizi kendilerine fırsata çevirmek istediğini biliyoruz. Vatandaşımızı esnafla karşı karşıya getiren kriz fırsatçılarına karşı çeşitli cezai müeyyidelerin uygulanması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini vurguladı.

“HAYATIN İÇİNDEYİM. PİYASAYI İYİ TAKİP EDER İYİ BİLİRİM”

Bu arada, tüketicilerden Kurtuluş Çıldır da yaptığı açıklamalarda, bu fırsatçıların şikayet edilmesi gerektiğini vurgulayarak “Hayatın içindeyim. Piyasayı iyi takip eder iyi bilirim. Dolar yükseldiği zaman 1 liralık mal 5 lira oldu. Şimdi ise 7 lira 20 kuruş olan dolar, 5 lira 50 kuruş civarına indi. Dolar yüksekken bütün sektörler ortalama yüzde 40 zam yaptı. Dolar düşünce ise ‘yüzde 10 indirim yaptık’ diyorlar. Zaten yüzde 40 zam yapmıştın. Onun yüzde 10’unu geri alsan ne olacak?! Madem dolar düştü eski fiyatlara dönsünler” ifadelerini kaydetti.

Ayrıca bir başka tüketici Gülçin Özer ise, konuyla ilgili, “Zor bir durum. Biz bir şekilde kurtardık kendimizi. Ben 47 yaşındayım hala çalışıyorum. Bizim çocuklarımız ne olacak? Kendi gençlerimizi düşünmemiz gerekiyor. Gençlerimizin geleceği çok önemli” ifadelerini belirtti.

Önemli gelişmelerden ve son dakika haberlerinden anlık bildirim almak için uygulmamızı indirin:

Android Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN.

İOS Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP