DOLAR

16,2382

-0.71%
EURO

17,4281

-0.8%
ALTIN(gr)

967,89

-0,47%
BİST 100

%
Sigaraya 21 Yaş Yasağı!

Sigaraya 21 Yaş Yasağı!

Sigaraya yeni hazırlanan yasa tasarısı kapsamında 21 yaş sınırı gelmesi bekleniyor. 21 yaş altındakilerin sigara almasının yasaklanması öngörülüyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:11
Sigaraya 21 Yaş Yasağı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de sigara satışı 18 yaş altına yasak olmasına rağmen neredeyse tüm satıcılar 7 yaşında hatta 5 yaşında çocukların dahi anne ve babalarına sigara almasına izin veriyorlar.

8 yaşında çocukların rahatlıkla sigara alabildiği bu ortamda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısı kapsamında 18 yaş sınırının 21 yaş sınırına yükseltilecek olduğu ve 21 yaş altına sigara satışının yapılmayacak olduğu açıklandı.

Yasanın ne zaman devreye girecek olduğu konusunda henüz daha net bir tarih olmamasına rağmen sigara yasağı konusunda vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’na sert tepki gösterdi.

18 yaş sınırının reşitlik ile ilgili olduğunu ve sigara almaya engel olunması durumunda reşit olma yaşı konusunda ciddi problemler yaşanarak sorunların ardı ardına gelebilecek olduğunu belirten vatandaşlar, yetişkin bireylere yönelik bu ve benzer yasakların işlemeyecek olduğunu ifade etti.

18 Yaşında Milletvekili Olabilirsiniz Ama Sigara Alamazsınız Mı Diyeceğiz?

Tekel bayiciler ve satıcılar ise ”bakanlık bu kararı ile yetişkin bireylerin haklarının ihlal edilmesine neden olabilir. 18 yaşında ülke yönetiminde söz sahibi olabilirsiniz ama sigara alamazsınız demek ne derece doğru ve hangi mantığa uygundur?” sorularını sordu. Bakanlıktan ise yeni bir açıklama yapılmadı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP