DOLAR

16,1920

-0.96%
EURO

17,4658

-0.86%
ALTIN(gr)

964,40

-0,79%
BİST 100

%
Poşetlerden Sonra Cam ve Pet Şişe, Karton ve Metal Kaplar İçinde Yeni Uygulama
  • Finans 365
  • Finans
  • Poşetlerden Sonra Cam ve Pet Şişe, Karton ve Metal Kaplar İçinde Yeni Uygulama

Poşetlerden Sonra Cam ve Pet Şişe, Karton ve Metal Kaplar İçinde Yeni Uygulama

Poşet kullanımının ücretli hale gelmesinin ardından bu uygulama bazı maddeler içinde gelecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında cam şişe, metal şişe, plastik ve karton kaplar içinde yeni uygulamaların olacağını söyledi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:11
Poşetlerden Sonra Cam ve Pet Şişe, Karton ve Metal Kaplar İçinde Yeni Uygulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı etkinlikler ve görüşmeler kapsamında Tokat’a gitti. Burada gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında açıklamalarda bulunan Murat Kurum gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bu çerçevede Meclis’ten geçerek kabul edilen poşet kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum ayrıca önümüzdeki dönemde bu alanda atılacak ikinci adıma dair de bilgiler verdi.

YENİ UYGULAMALAR GELİYOR

Bakan Murat Kurum yapmış olduğu konuşmasında poşet kullanımına dair uygulamanın hayata geçirildiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı. “Biliyorsunuz dün itibariyle kanun, Resmi Gazete’de yayınlandı. 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını, kişi başı bu 440 adete geliyor, bunu inşallah en kısa zamanda düşürmeyi hedefliyoruz”

Bu açıklamanın ardından değerlendirmelerine devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı maddelerin kullanımı içinde değişiklik sinyali verdi.

Konuşmasında yeni bir düzenleme olacağı hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton kaplara, plastik kaplara dair açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

!!Plastik poşetlerin ücretlenmesi bizim için büyük önem arz ediyor ve inşallah 2019 itibariyle başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz. Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton kaplara, plastik kaplara ilişkin de yine bir uygulama geliyor. Bu uygulamayla birlikte bunu piyasaya süren firmalar, bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar. Pet şişe başına, cam şişe başına… Biz de bunların toplanması ile sıfır atık sisteminde geri dönüşümüne ilişkin bir sistem kurup, bu sistemde harcayacağız. Sıfır atık sistemiyle 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Ve vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı, yaşlılarımızı da bu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz.”

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP