DOLAR

18,0560

0.03%
EURO

18,4114

0.01%
ALTIN(gr)

1.038,51

0,60%
BİST 100

%
İşsizlik Sigortası Payı Yüzde 1’e İndirildi

İşsizlik Sigortası Payı Yüzde 1’e İndirildi

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Resmi Gazete'de yayımlanan işsizlik sigortası kararına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk işsizlik Sigortası Payı'nın yüzde 1'e indirilmesine dair açıklamalar yaptı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:15
İşsizlik Sigortası Payı Yüzde 1’e İndirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatırlanacağı üzere 31 Aralık tarihinde Resmi Gazete’de “Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan ve Ondan Fazla Çalışanı Bulunan İşyerlerinde İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı Teşvikinden Yararlanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği” yayımlanmıştı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk söz konusu tebliğ hakkında açıklamalarda bulundu. Merak edilen konulara ve noktalara dair açıklamalarda bulunan Çalışma Bakanı Selçuk’un açıklamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

İŞSİZLİK SİGORTASI PAYI İNDİRİLDİ

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamasında söz konusu uygulamaya hangi işyerlerinin dahil olacağını açıkladı. Çalışma Bakanı Selçuk, 1 Ocak itibari ile devreye giren yeni düzenlemeye göre;

”Çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan ve son 3 yıl içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan işyerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak” açıklamasında bulundu.

TEŞVİK PAYINDAN YARARLANMAK İÇİN

Çalışma Bakanı Selçuk konuya ilişkin açıklamasında ayrıca teşvikten yararlanmak için yapılması gereken işlemlere dair şu açıklamada bulundu

“Teşvikten yararlanan işyerinin, belirtilen yararlanma şartlarından herhangi birini kaybetmesi durumunda teşvikten yararlanabilmesi için 3 yıl süre ile Tebliğde belirtilen şartları sağlaması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekiyor. 1 Ocak itibarıyla devreye giren teşvik sistemi ile birlikte işverenlere çalışan başına asgari olarak 25,58 TL, azami olarak 191,88 TL teşvik desteğini sağlamayı hedefliyoruz.”

Ekonomi Haberlerinden anında haberdar olmak için.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Finans365.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP