DOLAR

16,4151

0.28%
EURO

17,5804

0.55%
ALTIN(gr)

973,71

-0,09%
BİST 100

%
Her Anne Günlük Ödeme Alacak Ödemenin Miktarı da Açıklandı
  • Finans 365
  • Finans
  • Her Anne Günlük Ödeme Alacak Ödemenin Miktarı da Açıklandı

Her Anne Günlük Ödeme Alacak Ödemenin Miktarı da Açıklandı

Devlet annelere yönelik ödemelerin tarzında değişiklik yapmaya karar verdi. Buna göre annelere hem ödeme yapılacak hem de anneler iş sahibi yapılacak. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:17
Her Anne Günlük Ödeme Alacak Ödemenin Miktarı da Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan açıklamaya göre son dönemde pandeminin de etkisiyle kadınların istihdam dahil olması hayli zorlaştı. Evlatlarını düşünen ve hastalanmasından korkan anneler için devlet farklı ödeme paketleri çıkartıyor. Bu ödeme paketleriyle beraber annelerin istihdam olacağını ve iş gücüne başta hareketlilik olmak üzere dinamizm katacağını planlayan devlet çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Edinilen bilgiye göre seçilecek meslek kursuna göre minimum 95 TL alacak olan anneler isterlerse çocukları için kreş ödemesi de alabilecek. Kreş ödemesi ise 400 TL olarak hesaplandı. Ödemelerin hepsi nakit ve başvurulardan hemen sonra ilk kurs günü yapılması planlanıyor. Annelerin meslek edindirme kursuna katılıp devlet desteği almasının şartları da bulunuyor.

Mavi Kartlılara Ayrıcalık Tanındı

Buna göre anneler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunda. Bu vatandaşlığa mavi kartlı olmak da dahil ediliyor. Gerek anlamda da mavi kartlı olmak demek vatandaşlıktan kendi isteğiyle çıkan Türk demek. Devlet vatandaşıyla bağını kesmeyerek bazı desteklerden vatandaşını yararlandırmak istiyor. Ancak her mavi kartlı olana bu ödeme verilmeyecek. Mavi kartlı olunmasına rağmen Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan kişilerin ödeme alması mümkün. Buna ek olarak en az 18 yaşında olunması şart. 18 yaşından büyüklere verilecek ödeme için hukuki yaş sınırı getirildi. Kişiler meslek edindirme kursları esnasında çalışabilir. Ancak bu çalışma 2. Dereceye kadar yakın akrabaları kapsamamalı. Aynı şekilde iş veren de bu kadar yakın olmamalıdır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP