DOLAR

17,9473

-0.01%
EURO

18,4204

-0.67%
ALTIN(gr)

1.038,61

0,59%
BİST 100

%
PTT 1300 TL Ödeme Yapmaya Karar Verdi Kimler Nasıl Yararlanacak?

PTT 1300 TL Ödeme Yapmaya Karar Verdi Kimler Nasıl Yararlanacak?

Vatandaşlara değişik kanallar vesilesiyle ödeme yapan devlet bu sefer PTT aracılığıyla ödeme yapacak. Doğum yapan anneler mercek altına alındı. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:19
PTT 1300 TL Ödeme Yapmaya Karar Verdi Kimler Nasıl Yararlanacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan açıklamaya göre yeni doğum yapan anneler belirlenen şartları sağlıyorsa PTT’den ödeme alabilecek. Yeni doğum yapan annelerle sınırlandırılmayan işlemler 2015 yılından sonra doğum yapan anneleri de kapsıyor. Bu bağlamda 2015 yılından sonra doğum yapa kadınlar ile yeni doğum yapan kadınların bebekleri sağ olarak dünyaya gelmişlerse ödemeden yararlanabilecek. Ödemenin amacı yeni doğan bebeğin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılanmasını sağlamak. Bundan dolayı ödemeler hızlı şekilde gerçekleştirilecek ve sadece anneye yapılacak. Babaların ya da annenin diğer akrabalarının PTT’ye gelmelerine gerek yok. Ödemenin yapılması için gerekli olan detaylardan biri ise çocukların sırası. İlk çocuk için devlet 300 TL ödeme öngörürken ikinci çocuk için 400 TL ödeme yapılması planlanıyor. 3.çocuk ve daha fazlası için ise sabit 600 TL ödeme düşünülüyor.

2015 Sonrası Sağ Doğum Kabul Ediliyor

Başvurular nüfus müdürlüklerine yapılabilecek. Doğumdan hemen sonra bebek için kimlik çıkartmak için nüfus müdürlüklerine gidildiği esnada ödeme için de başvuruda bulunulabilir. Ancak 2015 sonrası doğumlar için E Devlet ve belediyeler başvuruları kabul edecek. Başvuru yapılması için aranan şartlar da belirtildi. Buna göre annenin çalışmaması durumunda babanın sigortalı şekilde çalışması ve başvuruyu babanın yapması gerekiyor. Annenin çalışması durumunda ise doğumdan önce en az 3 ay çalışılmış olması gerekiyor. Bu şartlara ek olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak da ödeme alınmasının bir diğer koşulu olarak vatandaşlara duyurulmuş oldu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP