Altın Rekora Koşuyor! Bu Seviyelere Dikkat!

Altın Rekora Koşuyor! Bu Seviyelere Dikkat!

Altın fiyatları sürpriz bir şekilde artmaya devam ediyor. Yatırımcılar atınla ilgili kritik seviyeleri merak ediyor. Altındaki artışlar nereye kadar devam eder, altın ne zaman düşüş eğilimine geçer? Tüm bu soruların cevabı, uzmanların yorumları ve güncel altın fiyatlarını sizler için haberimizde derledik.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:22
Altın Rekora Koşuyor! Bu Seviyelere Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın fiyatları sürpriz bir şekilde artmaya devam ediyor. Yatırımcılar atınla ilgili kritik seviyeleri merak ediyor. Altındaki artışlar nereye kadar devam eder, altın ne zaman düşüş eğilimine geçer? Tüm bu soruların cevabı, uzmanların yorumları ve güncel altın fiyatlarını sizler için haberimizde derledik.

Piyasalarda güvenli liman talebi artıyor!

Vatandaşlar ellerinde TL tutmak yerine altın, döviz ya da hisse senedine yatırım yapıyorlar. Bu hafta hisse senedi piyasasında yükselişler devam ediyor. Piyasalar bu ara Nisan ayındaki kayıplarını toparlamaya başladı. Ancak önemli ekonomilerde virüsün yeniden etkisini göstermesiyle birlikte altın yükseliş yaşamaya devam ediyor.

Piyasalarda virüs öncesine dönüşün zaman alacağı düşünülüyor. Virüse karşı önemli bir olumlu gelişme yaşanmadığı sürece eski duruma geri dönmem mümkün görünmüyor.

Uzmanlara göre Ons ve Gram altıdaki yükselişler devam edecek!

Alan Yatırım Uzmanlarının bu haftaki altın ile ilgili yorumları şöyle:

ONS Altın:

Altının yükseliş dinamiklerine baktığımızda, petrolün tarihi düşük seviyelere kadar geriledikten sonra yükselişe geçmesi deflasyon ve düşük enflasyon riskini azaltıyor. Önümüzdeki süreçte altın fiyatları üzerindeki deflasyon kaynaklı baskının etkisinin kaybolması beklenebilir. Geçtiğimiz haftalarda FED Başkanı Jerome Powell da düzenlediği basın toplantısında FED’in deflasyona izin vermeyeceğinin altını çizmişti. ABD ve AB’nin enflasyon hedefi %2 seviyelerinde bulunurken, Merkez Bankalarının sıfırlı seviyelere yakınsayan politika faizlerini en azından şimdilik 2021 yılı sonuna kadar sürdürmesi bekleniyor. Bu konjonktürde en az 2-3 yıl daha eksi reel faiz ortamının devam etmesini, altın fiyatlarının negatif reel faizlerden beslenmeyi sürdürmesini beklemekteyiz.

Altına olan ilgi ETF kanalındaki girişlerde de görülebiliyor. Altın destekli ETF varlıklar geçtiğimiz haftalarda 3000 tonun üzerine çıkarken sadece yıl başından bu yana 400 tonluk bir giriş var. Birinci çeyrekteki güçlü fon girişi son 4 yılın en güçlü alımına işaret ediyor. Altın risk iştahında son dönemde görülen toparlanmaya rağmen bol likidite kaynaklı olarak ilgi görmeye devam ediyor. ETF varlıklar rekor seviyeleri yeniledikçe altının ons fiyatının yükselişini sürdürmesi beklenebilir.

Diğer tarafta ise ABD ve Çin arasındaki siyasi tansiyon şimdilik durulmuş gibi gözükse de ABD global tedarik zincirinde Çin’e olan bağını koparmak için birkaç senedir çalışma yürütüyordu. Bu çalışma 2019 yılında ticaret savaşıyla beraber hız kazandı. Covid-19 pandemisi sonrasında ABD makroekonomik verilerinden, imalatın ciddi bir can kaybı içerisinde olduğu görülebiliyor. Taraflar arasındaki gerilim yeni haftada kısmen durulsa da imalat sanayisinin zayıflamasıyla zor günler geçiren ABD yönetimi seçim döneminde elini güçlendirebilmek adına Pekin yönetimini zorlaması beklenebilir. Altının ons fiyatının siyasi tansiyondaki yükselmelere bağlı olarak yukarı yönlü reaksiyon göstermeye devam etmesini beklemekteyiz.

Altın fiyatları tıpkı 2008 krizi sonrası FED’in sıfırlı seviyelere indirdiği faizlerden destek aldığı dönemdeki gibi 1900 $’ın üzerini test etmek için bir güç arayışı içerisinde görünüyor. Kovid-19 ve son yılların en önemli ABD Başkanlık seçimleri iyi bir katalizör olabilir. Daha önceki analizlerimizde de belirttiğimiz üzere Covid -19 pandemisi altında dolar cinsinden yeni rekor seviyeler için hareket alanı sağlamasını beklemekteyiz. Sözün özü olarak likidite bolluğuna gösterdiği reaksiyon aynı 2001-2002 ve 2008 yılındakiyle aynı olmasını beklemekteyiz. 2020 yılının ilk yarısındaki gelişmeler altının ons fiyatı için 2011 yılındaki zirve olan 1,900 $ seviyesine kadar bir hareket alanı yaratırken, 1700 $ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda önceki raporumuzda belirttiğimiz 1800-1850 $ seviyelerine yükseliş masadaki yerini korumaktadır. Geri çekilmelerde ise destek noktası olan 1650 $ seviyeleri alım fırsatı sunacaktır.

Gram Altın:

Gelişen ve gelişmekte olan piyasa ülkeleri virüs kaynaklı sert daralmanın olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için parasal ve mali genişleme yoluna gittiler. Virüs sonrası dönemde bol likidite nedeniyle enflasyonda tekrar bir yükseliş görülse de Merkez Bankaları faiz oranlarını yeniden artırma konusunda aceleci davranmayacaklarını ve temkinli olacaklarını beklemekteyiz.

Bu çerçevede Türkiye’de ve global bazda faiz seviyelerinin orta vadede global enflasyon seviyesinin altında kalmasını ve bu durumun eksi reel faiz ortamını devam ettirmesini beklemekteyiz. TL dahil gelişmekte olan para birimleri dolara karşı değer kaybederken ABD doları da artan bütçe açığı ve eksi reel faiz nedeniyle altına karşı değer kaybetmektedir. Sonuç olarak; TL bazında altındaki mevcut konjonktürün 1-3 yıl daha sürmesini, hem TL hem dolar cinsinden altındaki yükselişin devam etmesini beklemekteyiz. Bu süreçte altının global bazda eksi reel faizlerden destek bulacağını düşünmekteyiz. Sonuç olarak; ABD doları altına karşı değer kaybederken, TL dahil gelişen piyasa ülke para birimleri de dolara karşı değer kaybetmektedir. Bu çerçevede TL cinsinden altın fiyatlarındaki yükselişin devamını beklemekteyiz. Geri çekilmeler ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

24 Haziran 2020 günü için altın piyasasının alış ve satış fiyatları şöyle:

Gram altın:

Alış: 388,75 Satış: 384,95

Çeyrek Altın:

Alış: 632,50 Satış: 636,50

ONS altın:

Alış: 1.763,08 Satış: 1.763,71

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP