DOLAR

16,3417

-0.16%
EURO

17,5407

0.25%
ALTIN(gr)

973,18

-0,15%
BİST 100

%
Elektrik Faturasında Üçlü Sınıflandırma

Elektrik Faturasında Üçlü Sınıflandırma

Elektrik faturalarında Avrupa İstatistik Kurumu'nun "enerji-dağıtım bedeli, vergi ve fonlar" olmak kaydıyla üçlü sınıflandırmaya geçildi. Konu ile ilgili detaylar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:32
Elektrik Faturasında Üçlü Sınıflandırma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8.5 milyon aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında Avrupa İstatistik Kurumu’nun “enerji-dağıtım bedeli, vergi ve fonlar” olmak kaydıyla üçlü sınıflandırmaya geçildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uygulanan bedellerin basitleştirilmesinin faturaların daha iyi anlaşılmasına, tedarikçilerin sözleşmelerini daha kolay karşılaştırmasına katkı sunduğunu belirtti.

EUROSTATS SINIFLANDIRMASI İLE BENZER ŞEKİLDE

Bakan Dönmez yaptığı açıklamasında, faturalarda yeni sistemdeki enerji, dağıtım, vergi-fonlar şeklindeki üçlü sınıflandırmanın Eurostats sınıflandırması ile benzer şekilde olduğunu ifade etti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun elektrik faturalarında yaptığı düzenlemeler TBMM gündemine taşındı. Tüketiciye gönderilen faturalarda yer alan dağıtım bedelinin enerji bedelinin yüzde 50’sinden fazla olduğu yönündeki eleştirilere Enerji Bakanı Fatih Dönmez şöyle yanıt verdi. Bakan Dönmez, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinden oluşan maliyetin faturada “dağıtım bedeli” adı altında, enerji ve perakende satış hizmet bedelinden oluşan maliyetlerin de “enerji bedeli” olarak tek bir kalem olarak gösterildiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra Bakan Dönmez, ilgili mevzuatta dağıtım bedelinin hangi bileşenleri içerdiğinin tek tek sayıldığını ve enerji bedeli, dağıtım bedeli ile vergi ve fonlar şeklinde yapılan üçlü sınıflandırma Avrupa İstatistik Kurumu sınıflandırmasına benzer nitelik taşıdığı ifadelerini belirtti.

GÜNCELEMEK SURETİYLE GERİ VERİLİYOR

Sabah Gazetesi Hazal Ateşin haberine göre, Bakan Dönmez, ev değiştirenlerin elektrik aboneliği için 100-150 lira bedel ödemelerine yönelik eleştirilere de, “Bu bedel abonelik sonunda tüketiciye güncellenmek suretiyle geri veriliyor” diyerek belirtti.

Hükümet, geçen yıl elektrik abonelerinin fatura yükünü hafifletmek için 82 lirayı aşan faturalarda kredi kartına iki taksit imkanı getirmişti. EPDK dağıtım şirketlerine de sınırlama getirdi. Buna göre, ikili anlaşma, aktif elektrik enerjisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşutuğu bildirildi.

Önemli gelişmelerden ve son dakika haberlerinden anlık bildirim almak için uygulmamızı indirin:

Android Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN.

İOS Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP