DOLAR

18,0799

-0.02%
EURO

18,2444

-0.19%
ALTIN(gr)

1.018,87

-0,24%
BİST 100

%
Asgari Ücretlilere Müjde, Son 10 Yılın En İyi Zammı Geliyor

Asgari Ücretlilere Müjde, Son 10 Yılın En İyi Zammı Geliyor

Günlerdir hatta haftalardır konuşulan asgari ücret Ocak ayının yaklaşmasıyla beraber kesinleşmeye başladı. Milyonlarca vatandaşın merak ettiği konulardan biri olan asgari ücret zammı hükümet kanadında tartışılmaya devam ediyor, peki son durum ne? İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:32
Asgari Ücretlilere Müjde, Son 10 Yılın En İyi Zammı Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret zammı hakkında en az bakılacak olan detayların enflasyon oranları ve TÜFE rakamları olacağı açıklandı, bu yönde Merkez Bankası’nın beklentileri ise olumlu yönde arttı. Enflasyon tahminleri ise bu kapsamda %12.01 seviyesinden %12.47’ye kadar yükseldi, yapılan enflasyon tahminleri ardından bir artış meydana geldi. Bu kapsamda Ocak zammının ne kadar olacağı daha fazla merak edilir oldu.

Zam Ne Zaman Açıklanacak?

Asgari ücret zammı için görüşmeler 4 Aralık tarihinde başlayacak ve görüşmeler Aralık ayının son haftasına kadar devam edecek. Bu görüşmelerin tamamlanmasının ardından da zam hakkında kesin bir görüşe varılacak. Ancak şu anlık tahminler şu şekilde;

  • Merkez Bankası tarafından yapılan tahminler kapsamında brüt maaşın 3299 lira ve net maaşın da 2605 lira olması bekleniyor.
  • Artış oranının geçen yıl ile eşdeğer olması durumunda ise brüt ücretin 3384 lira ve net maaşın da 2673 lira olması bekleniyor.
  • Asgari ücrete gelmesi beklenen 379 lira ek zam ile ilgili olarak henüz net bir açıklama yapılmadı,ancak 22 lira damga vergisi ve 375 lira gelir vergisinin de ek olarak maaşlara eklenmesi bekleniyor.
  • Bu konu kapsamında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir sunum yapıldı, bu kapsamda Zehra Zümrüt Selçuk: “Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum.” Açıklamasında bulundu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP