DOLAR

18,0867

0%
EURO

18,2555

-0.17%
ALTIN(gr)

1.019,00

-0,22%
BİST 100

%
Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Bitti mi? Ne Zaman Sona Eriyor?
  • Finans 365
  • Finans
  • Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Bitti mi? Ne Zaman Sona Eriyor?

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Bitti mi? Ne Zaman Sona Eriyor?

270 bine yakın firma, 3 milyon çalışan için kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptı. Peki kısa çalışma ödeneği başvuruları bitti mi? Kısa çalışma ödeneği nereden alınacak? kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek? Tüm bu sorulara yanıt aradık.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:32
Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Bitti mi? Ne Zaman Sona Eriyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona virüsünün ekonomik anlamda çalışana ve firmalara vermiş olduğu zararı azaltmak adına başlatılan kısa çalışma ödeneğine ilgi yoğun. Henüz başvuru yapmamış firmalarda mevcut. Kısa çalışma ödeneği ile ilgili pek çok soru soruluyor. Özellikle süresi ile ilgili. Tüm detayları merak edenler için araştırdık.

Türkiye’de virüsle mücadele kapsamında açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi içinde işçilere ve işverenlere yönelik ilk müjde kısa çalışma ödeneği olmuştu. 23 Mart’ta açıklanan kısa çalışma ödeneği, faaliyetlerine bir süre ara veren veya durduran iş verenlerin, çalışanlarına ödeme yapabilmesi için devlet tarafından sağlanıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SON BAŞVURU NE ZAMAN?

Bu ödenek için herhangi bir başvuru tarihi yok. Bu ödenek devlet tarafından dönem dönem iş yerlerine veriliyor. Covid-19 sürecinde kapsamı genişlemiş durumda.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL ALINACAK?

İşçilerin kısa çalışma ödeneği için herhangi bir yere başvurması gerekmiyor. İşverenler işçileri adına durumu İŞKUR’a beyan edip başvurusunu yapacak. İŞKUR gereken incelemeleri yaptıktan sonra onaylarsa çalışanlar için kısa çalışma ödeneği verilmeye başlanacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEREDEN VERİLİR?

Ödemeler her ayın beşinde, PTT bank aracılığı ile işçinin kendisine ve aylık olarak verilir. Bu ödenek herhangi bir şekilde işverenin elinde geçmez.

Kısa çalışma ödeneğnini süresi üç aydır. Kısa çalıışma ödeneği başvuru sonucu ise İŞKUR tarafından işverene bildirilir. Sonucu işveren eğer iş yerinde sendika aktif ise sendikaya, değilse işçilere bir şekilde ilan eder.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP