Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde, SGK 2 Şart Koydu

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde, SGK 2 Şart Koydu

Erken emekli olmak herkesin hayalidir, bu hayalin gerçekleşmesi artık zor olmayacak çünkü SGK 2 şart ile 49 yaşında emekli olabilme imkanı sunuyor. Peki 1999 yılı bu konu için nasıl bir öneme sahip? İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:34
Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde, SGK 2 Şart Koydu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1999 yılı emeklilik için oldukça önemli bir tarih, adeta bir devrim kapanık diğerinin açılmasını temsil ediyor. Bu tarihten önce sigorta girişi yapılmış olanlar için emeklilik maaşı ve sigortalılık süresi daha da önemli hale geliyor. Ayrıca 2 soru ve 2 cevap ile erken emekliliğin nasıl mümkün olabileceğini öğrenebilirsiniz.

SGK 4A, 4B ve 4C statüsünde sigortalı olan vatandaşlar için müjdeli bir haber hazırladı, bu kapsamda prim ödeme günü ve sigortalılık üzerinden emekli olmak büyük önem arz ediyor. Bu 2 faktörden 1.’si 1999 yılının eylül aynını temsil ediyor. 1999-2000-2002 ile 2008 ve 2008 yılı sonrasında sigorta girişi olması bu noktada büyük öneme sahip.

EYT’de Düzenleme Olacak Mı?

Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’liler hakkında bir düzenleme olacak mı diğer çok merak edilen sorudur. Ortaya çıkan değişimler nedeniyle emekli olma şartları da değişti, kademeli emeklilik sistemi geldi ve sigorta şartı yerine getirilmiş olsa dahi yaş kısıtlaması emekliliğe mani oldu. Meclisin açıldığı şu günlerde acaba EYT’lilere bir düzenleme gelecek mi merak ediliyor.

1999 yılından önce sigortalı olanlar erken emeklilik şansından yararlanabiliyor, 3600 prim günü ödemesini tamamlayan vatandaşlar bu haktan yararlanabiliyor. 2000 yılında sigortası başlayanlarda ise daha yüksek rakamlar ortaya çıkabilir, ancak tüm detaylar 1999 yılından önce sigortalı olan vatandaşlar içindir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP